Artikel top billede

HP Danmark indblandet i stor bestikkelsessag: To medarbejdere sendt hjem

Som en udløber af bestikkelsessagen i Region Sjælland har HP i Danmark suspenderet to medarbejdere for misbrug af firmaets repræsentationskonto.

En intern undersøgelse i HP Danmark har ført til, at to medarbejdere i selskabets afdeling for salg til offentlige kunder er sendt hjem og er suspenderet fra deres jobs.

Sagen er ifølge Computerworlds oplysninger en udløber af den store bestikkelsessag i Region Sjælland, som de to hjemsendte har haft ansvaret for som henholdsvis salgschef og account manager.

En række kilder bekræfter over for Computerworld, at de to ikke længere møder på arbejde.

"Der er to, HP-medarbejdere, der har fået besked om, at de ikke skal møde op på adressen," siger en kilde, som udtaler sig på betingelse af anonymitet.

I august kom det frem, at medarbejdere i Region Sjælland, der er mistænkt for bestikkelse i sagen om firmaerne Atea og 3A-it, i flere tilfælde har været på rejser til blandt andet Las Vegas inviteret af HP.

Brud på guidelines

Efterfølgende har HP's egen undersøgelse af sagen afsløret brud på HP's guidelines for samarbejde med kunder.

Ifølge Computerworlds oplysninger er der tale om misbrug af forholdsvis beskedne beløb på HP's interne konti for repræsentation, og der er indtil videre ikke tegn på, at HP-medarbejdere aktivt har været involveret i bestikkelse.

Alligevel har HP valgt at slå hårdt ned og har altså suspenderet de to medarbejdere, som af en kilde betegnes som "gamle, hæderkronede navne i branchen".

"HP har jo nogle meget skrappe regler, hvor selv bagateller ikke tolereres. Min vurdering er, at de er røget ud i det her som ofre for nogle uheldige omstændigheder," siger en kilde til Computerworld.

Den interne HP-undersøgelse har været styret fra it-gigantens internationale organisation og har således været ude af HP Danmarks hænder.

HP Danmarks administrerende direktør Morten Illum ønsker ikke at kommentere sagen.

Læs også:

Nu bliver HP trukket ind i dansk bestikkelsessag

Ny rapport afslører: Store it-indkøb i Region Sjælland kom aldrig i udbud

Bestikkelsessag: Nu er fløjlshandskerne taget af




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Sådan automatiserer du med Copilot

Høst fordelene og sæt strøm til processerne med Microsofts alsidige AI-assistent.

06. februar 2025 | Læs mere


Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere