Artikel top billede

Direktør for den svenskejede distributør Pedab, Hans Henrik Hansen, forventer, at en ny nordisk samarbejdsaftale med SAP kan udvide markedet for big data-løsninger til små og mellemstore virksomheder.

Svensk distributør er SAP's nye spydspids i Danmark

Distributøren Pedab bliver krumtappen i SAP's satsning på at få sine teknologier indenfor business analytics og mobility ud på hylderne hos nordiske it-forhandlere.

Med en ny nordisk distributionsaftale allierer tyske SAP sig nu med den svenskejede nichedistributør Pedab i forsøget på at få gang i salget af sine software-løsninger på SMB-markedet.

Aftalen betyder også, at SAP nu for alvor åbner for indirekte salg gennem distributører og it-forhandlere.

SAP har længe drømt hede drømme om at sælge sine software-løsninger uden for det enterprise-segment, som traditionelt har været det tyske firmas hjemmebane. Og med den nye aftale bliver Pedab eksklusiv distributør af SAP's teknologier og software indenfor big data, mobility og databaser.

Hos Pedabs forventer den danske direktør, Hans Henrik Hansen, at den nye aftale vil sætte yderligere skub i den svenskejede distributørs forretning - også fordi Pedab i forvejen er en af i alt tre distributører, der kan levere hardware fra IBM. Og netop kombinationen af løsninger fra SAP og IBM's hardware forventer Pedab sig meget af, siger Hans Henrik Hansen.

"Det, der driver hardwaresalget er løsningerne. Det kan være SAP-løsninger eller IBM's egne løsninger. Vores netværk af forhandlere er nu perfekt positioneret til at møde markedets krav til løsninger indenfor business analytics, big data og mobility," siger Hans Henrik Hansen til Computerworld.

Han siger samtidig, at den  nye aftale med SAP betyder, at Pedab nu skal ud og rekruttere helt nye partnere, som skal markedsføre og sælge SAP-løsninger til SMB-markedet.

"Med vores nye partnerskab med SAP kan vi nu tilbyde en af de stærkeste løsningsporteføljer, som er tilgængelige på det nordiske marked, og vi er meget glade for SAP's tiltro til, at vi sammen kan udvide markedet i Norden," siger han.

Læs også:
Ny dansk SAP-chef: Her er min plan med SAP Danmark

Nu vil SAP gå efter disse kunder




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis