Artikel top billede

Fortsætter opkøbstogt: EG overtager dansk Navision-hus

Den danske ERP-koncern sætter endnu et hak i bæltet med opkøb af sjællandsk konkurrent.

EG-koncernen har endnu en gang været en tur i banken for hæve penge til et markant opkøb.

Denne gang er den udkårne det nordsjællandske Navision-hus Datapro, som med 20 ansatte og en omsætning på godt 30 millioner kroner sender EG op som nummer to på det danske marked for Navision (Microsoft Dynamics NAV) - foran konkurrenten Elbæk & Vejrup, men stadig efter Norriq.

"Vi har været på udkig efter en stærk partner, og når vi kigger rundt i Danmark, er Datapro den partner, som har de stærkeste ressourcer, og som flere år i træk er blevet kåret som den bedste Microsoft-partner på NAV. De sidder med nogle sindssygt dygtige ansatte og en meget spændende kundegruppe på mere end 300 kunder. Når vi binder det sammen med det branchefokus vi har, tror vi, at vi kan skabe noget, hvor én plus én giver mere end to," siger EGs koncerndirektør Leif Vestergaard.

Han ønsker ikke at oplyse, hvor mange penge der er lagt på bordet for Datapros ejere.

Tidligere i dag er Datapros medarbejdere blevet orienteret om opkøbet, som er det 14. EG-opkøb inden for de seneste tre år. I det seneste regnskab nåede EG-koncernen en samlet omsætning på 1,5 milliarder kroner.

EG's sult efter opkøb er slet ikke stillet endnu, siger Leif Vestergaard.

"Jeg tror, vi kommer til at tale sammen igen om samme emne. Men skal vi ikke lige gå på på sommerferie først," siger han.

Hos Datapro glæder direktør Brian Atli sig over de muligheder, der nu åbner sig for at tilbyde mere avancerede løsninger til kunderne.

"Kunderne vil gerne have cloud-løsninger og business intelligence hos os, men vi har ikke haft størrelsen til de komplekse løsninger. Det har vi nu, og vi forventer betydelig vækst både hos vores egne 300 kunder og blandt EG's eksisterende kunder, nu hvor vareudbuddet bliver markant forøget," siger Brian Atli.

Læs mere:

EG i kraftig vækst: Sluger endnu en forhandler
Datapro tjente en million per ansat
25 år med Navision

Danskere dominerer Dynamics-hitliste




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer