Artikel top billede

Tusindvis af danske it-folk rammes af skattesmæk

En varslet ændring af skattereglerne for personer i særlige job vil ramme tusindvis af it-folk.

En varslet ændring af skattereglerne for udstationerede danskere i udlandet vil ramme tusindvis af it-folk.

Det vurderer ITEK under Dansk Industri.

Skatteministeriet har selv beregnet at ændringen vil berøre 5.700 personer.

Men Skat's presseafdeling oplyser over for Computerworld, at det ikke kan fortælle, hvor mange af dem, der skal findes i it-branchen.

"Skatteministeriet har ikke tal for, hvor mange af de af LL § 33 A omfattede personer, der er beskæftiget inden for it-branchen," hedder det i en mail til Computerworld.

Tusindvis rammes

Hos ITEK under Dansk Industri undrer det ikke direktør Tom Togsverd, at "at Skat ikke kan forklare sammensætningen".

"Normalt fylder vi 10 procent af de private erhverv, så det skulle give 570 personer, hvis skats tal er rigtigt," forklarer Tom Togsverd.

Det tvivler han imidlertid på.

"Under alle omstændigheder taler vi om et meget større antal personer, der berøres, fordi vi også taler om kortere udstationeringsperioder," forklarer ITEK-direktøren videre.

"Så vi taler om mange tusinde personer, der berøres," vurderer han om antallet af it-folk, der risikerer at få et skattesmæk.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Bliv klogere på de digitale transformationer hos Danmarks største virksomheder

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere