Computerworld spørger:Hvad er vigtigt hos en it-leverandør - og hvem gør det rigtigt? Deltag og vind B&O-udstyr.

Krypteringsekspert går nye veje

PGP-krypteringens fader Phil Zimmermann har forladt firmaet Network Associates til fordel for Hush Communications.

Indhold

Krypteringsguruen Phil Zimmerman forlader Network Associates Inc. og bliver ansat i firmaet Hush Communications Inc.

Phil Zimmerman udviklede i 1991 sit første krypteringsprogram til email, kaldet Pretty Good Privacy - PGP. Siden er han blevet en personlighed indenfor kryptering. I flere år lå han i konflikt med den amerikanske regering omkring lovgivningen, der forbød eksport af stærk kryptering fra USA. Han etablerede sit eget firma PGP Inc., hvor han solgte kommercielle versioner af sit gratis krypteringsprogram. Firmaet blev købt af Network Associates Inc. i 1997, som Zimmermann derefter blev ansat i.

Zimmermann forlader Network Associates og går over til det amerikanske Hush Communication, der har hovedkvarter i Irland. Hush flyttede til Dublin i maj 2000 for at omgå den restriktive amerikanske lovgivning om eksport af krypteringssoftware.

eWeek interviewede Zimmermann om årsagerne til sit skift af arbejdsplads. Her nævner han ejendomsretten til PGP-koden, hvor Network Associates ejer hans arbejde, så længe han arbejder for dem. Zimmermann og Network Associates var ikke enige om publisering af kildekoden. Han mente ikke, han kunne udvikle PGP længere hos Network Associates. Hush er meget anderledes i den henseende, bemærker han.

Han vil hjælpe Hush til at implementere OpenPGP standarden i firmaets egen teknologi. OpenPGP er en standard for kryptering, som er udviklet af Zimmermann, og som administreres af IETF (Internet Engineering Task Force). Zimmermann nævner brugervenligheden som et problem, hvor der er brug for forbedringer, før kryptering bliver mere bredt anvendt, end det sker i dag.

Desuden arbejder Zimmermann på et sikkert telefonprogram, som han har skrevet i Java. Den indbyggede kryptering skal give sikker talekommunikation over netværk. Programmet er færdigt i løbet af foråret.

Tiden er ikke den bedste for Network Associates, som på sin side har fået økonomiske problemer. Network Associates har i en årrække opkøbt en lang række virksomheder, og integreret de bedste produkter i firmaets sortiment. Det gælder PGP, Dr. Solomon, Cybermedia, Secure Networks, Trusted Information Systems og flere andre. McAfee blev lagt sammen med Network Associates i 1997. Men efter perioder med vækst holder firmaets økonomiske løfter ikke, og firmaet er for nylig blevet retsforfulgt af vrede investorer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere