IDC: God udsigt for nordisk IT næste år

Analysebureauet IDC ser positive tegn for IT-markedet i Norden i 2004 på trods af en ny nedjustering af væksten i 2003. Også pc-markedet er faldet i værdi, selv om markedet har taget kvantespring i antallet af solgte pc'er i årets løb. Danmark ligger forrest i feltet.

Selvom analysebureauet IDC nedjusterer sin vækstprognose for IT-markedet for det år, der snart er gået, er der udsigt til forbedringer i det nordiske marked næste år, lyder vurderingen.

- Der er tydelige tegn i markedet på, at det gradvist forbedres. Effekten af det vil blive mere tydelig i 2004 i forhold til 2003, skriver bureauet i en ny analyse.

Begrundelsen finder IDC blandt andet i sit eget indeks over troen på fremtidens investeringslyst i virksomhederne. Indekset er vokset støt og roligt gennem 2003.

Ingen pludselig fremgang

Ifølge administrerende direktør i IDC Nordic, Per Andersen, er der dog ingen grund at stå med armene over hovedet.

- Hvis man er på udkig efter pludselig fremgang i markedet, bliver man skuffet. Forbedringen af IT-markedet kommer stille og roligt, men ikke desto mindre er der substans i de bedre forhold, siger han.

IDC nedjusterer væksten for det nordiske IT-marked i 2003 til nulvækst, hvilket er to procentpoint lavere end den hidtidige prognose.

Det er dog stadig en fremgang i forhold til sidste år, hvor væksten i markedet faldt tre procent.

De mindre tal kommer i kølvandet på et mere negativt syn på den generelle økonomiske vækst i Norden i 2003.

Danmark fører i pc-salg

Samtidig viser en anden ny analyse fra IDC, at tendensen til den faldende værdi af markedet for pc-salg i Norden er fortsat i tredje kvartal af 2003 parallelt med, at antallet af solgte pc'er har nået nye højder.

I Danmark og Finland er antallet af solgte pc'er steget med over 35 procent.

Samlet er der ikke solgt så mange pc'er på det nordiske marked siden 1998.

Men hård konkurrence med prispres som et populært våben kombineret med en lav dollarkurs har sat en stopper for fortjenesten.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren