Artikel top billede

HP frygter fjendtligt overtagelsesforsøg fra Oracle

Har hyret Goldman Sachs for at forhindre fjendtligt overtagelsesforsøg Fra ærkerivalen Oracle

Ifølge nyhedsbureauet Bloomberg har der været en vis nervøsitet i bestyrelseslokalerne hos HP i forbindelse med at selskabet valgte at fyre Leo Apotheker og ansætte Meg Whitman.

Helt konkret har HPs bestyrelse en frygt for, at Larry Ellison og Oracle vil iværksætte et fjendtligt overtagelsesforsøg som følge af de turbulente efterveer, der kommer, efter at et selskab har fyret topchefen.

Derfor har HPs bestyrelse angiveligt hyret Goldman Sachs, som konsulent for at forhindre et eventuelt fjendtligt tiltag fra Oracle.

Ifølge Bloomberg behøver HP dog tilsyneladende ikke frygte det store fjendtlige overtagelsesforsøg fra Oracle lige nu. I forbindelse med at Oracle hyrede tidligere HP-chef Mark Hurd, skulle Oracle nemlig have indgået en aftale, som forhindrer at softwaregiganten kan forsøge at overtage HP før først i 2012.

Hverken HP eller Oracle har ønsket at kommentere på muligheden for, at Oracle vil forsøge at overtage HP.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere