Apple vil åbne egne butikker i Europa

Apples europæiske vice president og general manager Pascal Cagni har til Sunday Business afsløret, at Apple har planer om at åbne egne butikker i Europa. I USA er Apple nu oppe på mere end 50 butikker, og inden for de næste seks til atten måneder, regner man med at åbne butikker i europæiske storbyer såsom London og Paris.

København nævnes dog ikke i interviewet med Cagni.

De amerikanske butikker giver endnu underskud, men omsætningen steg fra 63 millioner dollar i tredje kvartal 2002 til 102 millioner dollar i fjerde kvartal, og i første kvartal 2003 steg omsætningen til 148 millioner dollar.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

03. marts 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere