Creative opruster på distributionen

Producenten af tilbehør, MP3-afspillere og webcams, Creative, har øget sin danske kanalsatsning med valget af en distributør nummer tre. I forvejen benytter Creative sig af Actebis og Bosten. Fra i går af er også GS Scandinavia med på listen.

»GS er et godt supplement, fordi de bedre går I dybden på business-to-business-markedet. Actebis og Boston er gode til de store retailkunder, men GS passer bedre, når det gælder en mere lokal-orienteret satsning,« siger Lars Windig, account manager i Creative Danmark

GS har i forvejen agenturet Logitech, men man har fravalgt de af Creatives produkter, som kommer i karambolage hermed. Kun på området webcams kommer Creative med et overlap til eksisterende agenturer i GS Scandinavia, siger selskabets meddirektør Freddy Gyldenvang.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Sådan automatiserer du med Copilot

Høst fordelene og sæt strøm til processerne med Microsofts alsidige AI-assistent.

06. februar 2025 | Læs mere


Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere