Jyske it-firmaer: Nedturen er stoppet

De midtjyske it-virksomheder er blevet mere optimistiske og kun meget få regner med at fyre flere medarbejdere i 2010.

Skal man tro en rundspørge blandt medlemmerne hos it-forum midtjylland, så tegner der sig et billede af, at den økonomiske krise er på retur – i hvert fald i denne del af Danmark. I det forgangne år har 75 pct. af virksomhederne afskediget it-medarbejdere, men kun 3 pct. forventer at skulle fyre flere ansatte i 2010. Og hele 71 pct. forventer en øget eller stabil omsætning i det indeværende år.

”Der har hele tiden været tegn på, at it-branchen ikke har været så hårdt ramt af krisen, som så mange andre brancher. Alligevel er krisen selvfølgelig ikke gået helt ubemærket hen – heller ikke blandt it-virksomhederne. Derfor er det positivt at se, at det nu tegner til, at stort set ingen af de adspurgte virksomheder forventer at skulle afskedige it-medarbejdere i resten af 2010,” siger Finn Støy, direktør i it-forum midtjylland.

Faktisk forventer næsten halvdelen af virksomhederne – 48 pct. – at skulle ansætte nye it-medarbejdere i 2010. En fjerdedel af firmaerne har ubesatte it-jobs netop nu. Det er især kompetencer indenfor it-udvikling, der er mest efterspurgt.

"Undersøgelsen peger i det hele taget på, at det er medarbejdere med lange videregående uddannelser inden for it-området, det er sværest at finde – det svarer hele 70 procent af virksomhederne. Det er altså fortsat vigtigt at rekruttere unge til de længerevarende it-uddannelser, ligesom der er behov for adgang til at rekruttere kvalificeret it-arbejdskraft fra udlandet," siger Finn Støy.

Rundspørgen er gennemført blandt 64 medlemsvirksomheder hos it-forum midtjylland.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

03. marts 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere