Artikel top billede

IBM investerer i dataanalyse

IBM vil investere en halv milliard kroner i teknologi til analyse af store datamængder.

Fredag kunne IBM fortælle at selskabet vil investere 100 millioner dollar eller mere end en halv milliard kroner i ny teknologi til dataanalyse. IBM har samtidig lanceret en række software- og serviceprodukter der skal hjælpe kunderne med at kæmpe sig gennem enorme datamængder. Det fremgår af en pressemeddelelse.

De nye værktøjer skulle være i stand til at tygge sig gennem petabyte af data og levere resultater på rekordtid. Det skriver Computerworld.com.

Selvom der er mange business intelligence værktøjer og andre analyseprogrammer, så mangler der stadig teknologier til at håndtere store mængder af ustrukturerede data, ifølge IBM.

Det vurderes at 80 procent af alle data i virksomheder er ustrukturede. Samtidig forventes mængden af data i virksomhederne at vokse med mere end 650 procent i de kommende fem år.

Mange af IBM's kunder samler data gennem forskellige sensorer, enten hardware- eller softwarebaserede, men de mangler muligheder for at analysere resultaterne.

Et af de nye værktøjer, kaldet Cloud Workload Analysis, skal hjælpe virksomheder med at få et overblik over deres it-opgaver og finde frem til, hvilke opgaver der kan flyttes ud i skyen.

Et andet værktøj gør det muligt for de enkelte brugere at styre deres lagerplads selv i stedet for at skulle henvende sig til en administrator.

IBM har også annonceret en Hadoop-baseret softwarepakke som skal hjælpe med at analyse streaming-data i petabyte-klassen og levere resultater på mindre end et millisekund.

Ifølge IBM kan softwaren analysere tekst, billeddata, lyd og andre former for data 350 pct. hurtigere end andre produkter på markedet.

IBM har samtidig valgt det open source-baserede Hadoop som fundament for sin ”Big Data” strategi.

I de sidste fem år har IBM opkøbt 24 selskaber med ekspertise inden for dataanalyse til en værdi af næsten 100 mia. kr.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel