Cebit: Superkølet computer med 4 GHz

Danske Asetek viste igen i år en superkølet skrivebords-computer med en taktfrekvens på mere end 4 GHz på Cebit-messen.

Det danske hardware-firma Asetek tiltrækker traditionelt stor opmærksomhed på den årlige Cebit-messe med sin demonstration af superkølede computere. På årets messe kunne firmaet sammen med ABIT, ATI og Kingston fremvise en luft- og vandkølet »drømme-maskine« med en taktfrekvens på mere end 4 GHz.

Demonstrationsmodellen på Cebit var udstyret med et ABIT-bundkort, Radeon 9800XT-grafikkort fra ATI, PC4300 DDR RAM fra Kingston og Intels 3,4 GHz Pentium 4 EE i en stærkt nedkølet version.

Metoden, der bruges til at presse processoren til at køre med flere megahertz, end den er skabt til, kaldes overclocking og gør normalt processoren så varm, at den bliver ustabil.

Danske Asetek har udviklet flere kølesystemer til processor, grafikkort og bundkort, deriblandt det luftbaserede VapoChill og det nye WaterChill, som arbejder med vandkøling.

Den primære målgruppe for de superkølede systemer er spil-entusiaster, og demo-computeren blev da også omtalt som »Ultimate Gaming PC«.

Den seneste generation af Aseteks CPU-kølesystem, VapoChill LightSpeed, blev lanceret i begyndelsen af marts og koster omkring 4.800 kr. ekskl. moms.




IT-JOB

MAN Energy Solutions

Business Analyst

Danmarks Meteorologiske Institut

IT-operatør søges til DMI

Capgemini Danmark A/S

SAP Project Manager
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Sådan automatiserer du med Copilot

Høst fordelene og sæt strøm til processerne med Microsofts alsidige AI-assistent.

06. februar 2025 | Læs mere


Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere