I weekenden cirkulerede en pressemeddelelse via e-mail og nettets nyhedsgrupper. Mailen advarede om, at der befandt sig en tikkende bombe på alle Napster-brugeres computere, i form at en MP3 båren virus der ville aktiveres den 4. juli - den amerikanske uafhængighedsdag. Virusen ville få computerne til at gå ned - og ødelægge samtlige MP3 filer på harddisken.
Ifølge pressemeddelelsen kunne viruset omgå antivirussoftware. Det "globale våben" ville ligge latent indtil 4. juli, hvor det ville "slette alle musikfiler fra computeren, samt al fildelings- og MP3-software".
Meddelelsen er underskrevet af en organisation kaldet MusicPanel, der ifølge dem selv er en samling af mennesker, der vil beskytte kunstnere hvis musik kopieres på nettet.
Analytikere anser virusadvarslen for at være falsk, da datafiler som MP3-filer ikke er eksekverbare og derfor ikke kan inficeres med virus. Der er dog fundet eksempler på, at datafiler bærer virus; Adobe indrømmede for nyligt at deres PDF dokumenter kan indeholde links til destruktive programmer, der kan eksekveres når man åbner for PDF dokumentet.
MusicPanel skriver i pressemeddelelsen, at der vil komme yderligere udtalelelser fra gruppen efter den 4. juli, hvor virus skulle bryde ud.