Frank Aaen: TDC-fonde igang med kup

De fem kapitalfonde er ved at kuppe sig til magten i TDC, mener Enhedslistens Frank Aaen, der dog vil sælge sine TDC-aktier, hvis de nye ejere afgiver ejerskabet over telenettet.

"Der er et kup igang". Så klare var ordene for Enhedslistens Frank Aaen under debatten ved TDCs ekstraordinære generalforsamling tirsdag.

Aaen, der er formand for foreningen af kritiske aktionærer, mener at de fem fonde, der vil købe TDC, er ude på at undgå offentlig indsigt.

Fondene, der i forvejen ejer 88,2 procent af aktierne, ønsker at få vedtaget et kontroversielt forslag, der giver dem mulighed for at tvangsindløse og overtage de resterende aktier.

"Med den fulde kontrol over selskabet, vil de nye ejere undgå offentlig indsigt," påpegede Frank Aaen.

Han opfordrede de øvrige mindretalsaktionærer til at holde fast i ejerskabet af deres TDC-aktier. Han var dog parat til at sælge på én betingelse.

"Hvis de nye ejere og TDC vil afgive ejerskabet af det rå kobber, er vi parate til at sælge," sagde Frank Aaen under debatten, der fortsætter i løbet af eftermiddagen.

Også Dansk Aktionærforening, ATP og en lang række enkeltpersoner har på talerstolen luftet deres utilfredshed med fondenes overtagelsesforsøg.

Læs mere om udfaldet af generalforsamlingen i TDC her på comon.dk i løbet af tirsdagen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere