Adobe kritiserer iPad

Den nye Apple iPad mangler Flash-understøttelse og det udløser kritik fra Adobe.

Softwarefirmaet Adobe retter nu en skarp kritik mod Apple i sin officielle blog. Den nye iPad som blev præsenteret i denne uge i San Francisco mangler understøttelse for et af de mest udbredte multimedie-formater, nemlig Adobe's Flash, og det er en alvorlig begrænsning for brugerne. Adobe er heller ikke tilfreds med Apples version af formatet for e-bøger, ePub.

”Det ser ud til at Apple forsøger at gennemtvinge restriktioner på deres enheder som begrænser både indholdsudbydere og forbrugere. I modsætning til mange andre e-bogslæsere, der bruger ePub formatet, vil forbrugerne ikke være i stand til at få adgang til ePub-indhold med Apple's DRM-teknologi på enheder fra andre producenter,” skriver Adobes Adrian Ludwig i bloggen.

Teknisk set er ePub en åben standard, men Apple har angiveligt udvidet standarden med sit eget DRM-system, så den ikke længere er kompatibel med andre ePub-læsere. Det kunne betyde, at indholdet alligevel er bundet til iPad, ligesom det er tilfældet med Amazons Kindle, der også bruger sit eget format.

Men det største problem er den manglende Flash-understøttelse. Apple har aldrig understøttet Flash under iPhone OS og begrunder det med, at det vil tære på batteriet.

Men forklaringen kan også være, at Apple frygter at miste kontrollen over hvilke applikationer, der kan køres på iPhone og iPad, fordi Flash-programmer kan integreres direkte i websider.

”Uden Flash-indhold kan iPad-brugerne ikke få adgang til det fulde udvalg af indhold på nettet, herunder 70 pct. af spillene og 75 pct. af videoer på nettet,” skriver Adobe.

Det er blandt andet store websteder som Disney, Hulu, ESPN, Kongregate og JibJab, der bygger på Flash og dermed altså ikke fungerer korrrekt på iPad.

Adobe arbejder dog på en løsning i form af den såkaldte Packager for iPhone, som alligevel skal gøre det muligt for Flash-udviklere at skabe applikationer til iPhone - og senere også til iPad.

Men det kræver altså, at Flash-programmer bliver "pakket" på en særlig måde så de understøtter iPhone, og det løser ikke problemet med de millioner af web-sider med Flash-indhold, der ikke kan vises på iPad.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Bliv klogere på de digitale transformationer hos Danmarks største virksomheder

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere