I 2003 blev Microsoft dømt til at betale en erstatning på mere end 565 millioner dollar til firmaet Eolas for krænkelse af et kontroversielt webpatent fra 1998. Både Microsoft og webopfinderen Tim Berners-Lee har siden forsøgt at få patentet underkendt, men det amerikanske patentkontor har slået fast, at patentet er gyldigt. Patentets tekst beskriver en metode til integration af interaktive applikationer i web-sider.
Nu tager Eolas tilløb til en bølge af nye retssager mod 24 store amerikanske koncerner som Adobe, Amazon, Apple, eBay, Google, Office Depot, PepsiCo, Playboy Sun og Texas Instruments. Eolas har indgivet en patentklage mod de 24 virksomheder ved en domstol i Texas og håber nu tilsyneladende på at indkassere et større millionbeløb.
Ved første øjekast har de 24 virksomheder ikke meget til fælles – der er både en bank, en fastfood-kæde og et varehus – men de sidder alle på enorme pengetanke. Og dét gør dem interessante for Eolas. Firmaet forsøger at bruge det samme patent og andre lignende rettigheder, som vedrører plug-ins og Ajax-programmering.
Eolas har aldrig modtaget de 565 millioner dollar, som Microsoft blev dømt til at betale i 2003. Microsoft trak firmaet gennem en serie af appelsager og det hele sluttede med et forlig i 2007. Det blev aldrig oplyst, hvor meget Microsoft skulle betale til Eolas, men beløbet er formentlig betydelig lavere end den halve milliard dollar fra den oprindelige dom. Eolas fik dog nok penge til at kunne udbetale en dividende til sine aktionærer i 2007.