I sidste uge kom det frem, at Microsoft er blevet tvunget til at fjerne PDF-eksport-funktionen fra sin kommende kontorpakke Microsoft Office 2007. Det sker efter en længere strid med Adobe, der har truet med at klage til konkurrence-myndighederne i USA. Nu forsikrer Microsoft imidlertid, at Office 2007 sagtens kan eksportere PDF-filer, og forvirringen skulle dermed være total.
Striden mellem Microsoft og Adobe handler ikke om rettighederne til PDF-formatet, som også er indbygget i mange andre kontorpakker, men derimod om den konkurrence-forvridning der kan ske, hvis Office kan eksportere PDF. Adobe frygter tilsyneladende, at det vil ramme salget af firmaets egne programmer til generering af PDF-dokumenter.
En af de ansvarlige Microsoft-medarbejdere, Brian Jones, der arbejder med Open XML formatet, forsøger nu at opklare forvirringen med et indlæg i sin blog. Han fortæller, at Microsoft efter pres fra Adobe er nødt til at fjerne PDF-funktionen fra selve produktet, men den bliver i stedet tilbudt som et gratis plug-in.
Så brugerne kan stadig eksportere deres dokumenter som PDF-filer, de skal blot en tur forbi Microsofts hjemmeside først og hente udvidelsen.
Brian Jones forsikrer samtidig, at Microsofts implementering af PDF følger den officielle ISO-standard. Han afviser dermed spekulationer om, at striden mellem Microsoft og Adobe skyldes at Office ikke holder sig til den officielle standard for PDF.