Danskere betaler overpris for Adobe-programmer

Danske kunder må betale en betydelig overpris for Adobes programpakker. I nogle tilfælde er prisen næsten dobbelt så høj som i USA.

Softwarefirmaet Adobe har gennemført sin største produktlancering nogensinde i marts med nye versioner af langt de fleste af selskabets programmer til billedbehandling og webdesign. Pakkerne kan forudbestilles på Adobes danske hjemmeside, men danske og andre europæiske kunder skal betale en kraftig overpris i forhold til de amerikanske priser.

Og prisforskellen kan ikke forklares med, at Adobe har store udgifter til at oversætte programmerne, for britiske kunder skal også betale overpris for produkterne, skriver digi.no.

Et eksempel er topversionen af pakken Adobe Creative Suite 3, Design Premium, der koster 1.800 dollar i USA eller 10.080 kroner. Men i Danmark er prisen 14.840 kroner uden moms eller næsten 5.000 kroner mere.

Det populære billedbehandlingsprogram Photoshop koster i USA omkring 3.600 kroner for standardudgaven og 6.000 kroner for topversionen, mens priserne i Danmark er henholdsvis 6.680 kr. og 10.020 kr. uden moms.

Adobe forklarer overfor ZDNet at prisforskellen skyldes, at Storbritannien er »et meget mindre marked end USA«.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

03. marts 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere