Artikel top billede

Blockbuster bløder

Video-koncernen må lukke videobutikker over hele kloden. De danske butikker er ikke ramt af krisen.

I 2007 måtte Blockbuster lukke alle sine forretninger i Peru. Beskeden fra Blockbuster var, at omfanget af piratkopierede film gjorde det umuligt at drive en udlejningsforretning i landet.

Og siden er Blockbuster ramt af lukninger i mange flere lande. Lukningerne har nu nået et niveau, der får flere til at frygte, at Blockbuster kan være på vej mod konkurs.

Firmaet bærer nemlig nu rundt på en gæld på 4,6 milliarder kroner og har lukket 1300 butikker de seneste år.

Blockbuster får dog svært ved udelukkende skyde skylden på piratkopiering. I USA har firmaet haft svært ved at konkurrere med nye spillere som Netflix, der sender dvd'er direkte til forbrugerne. En forretningsmodel som også lever i Danmark med LoveFilm.dk.
Fremkomsten af lovlige streamede tjenester gør også ondt på Blockbuster, der holder fast i sin gode gamle forretningsmodel.

Ingen panik i Danmark
Den store virak om Blockbuster ude i verden har selvfølgelig fået mange til at spekulere om den tilsvarende situation i Danmark. Derfor gør administrerende direktør for Blockbuster Danmark, Søren Heilmann, det klart, at der ikke er grund til panik herhjemme, hvor Blockbuster nærmest har et monopol på videoudlejning.

”Udfordringerne hos vores moderselskab i USA vil ikke få konsekvenser for den daglige drift her i Danmark. Den danske ledelse fokuserer primært på at varetage Blockbuster Danmarks interesser, og jeg er meget fortrøstningsfuld med, at vi kan fortsætte en sund drift herhjemme,” siger direktøren i en pressemeddelelse.

Når det danske Blockbuster-regnskab kommer på gaden, er Søren Heilmann sikker på, at 2009s tal ser fornuftige ud.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere