Dansk workshop samler privacy-eksperter

It-systemer skal designes så privatlivets fred beskyttes, lyder en af konklusionerne efter EU-workshop i København.

Artikel top billede

I løbet af sommeren 2011 kommer EU-Kommissionen med et nyt udkast til en revision af persondata-direktivet. I København blev der forleden afholdt en europæisk workshop om emnet, hvor Forbrugerrådet, Teknologirådet og DI ITEK sammen med EU-Kommissionens repræsentation i Danmark inviterede udvalgte eksperter til debat om, hvordan de nye principper skal se ud.

Resultatet af disse drøftelser er blevet til ”Copenhagen Privacy Principles”, som netop er offentliggjort. Disse anbefalinger skal nu sendes videre til EU-Kommissionen.

Blandt de væsentligste pointer er, at direktivet i langt højere grad end i dag skal sikre at it-systemer designes på en sådan måde, at privatlivets fred beskyttes. Der skal anvendes en såkaldt Privacy Impact Assessment. Desuden anbefales det, at den offentlige sektor kan agere som driver på området, at de europæiske datatilsyn skal styrkes særligt på det tekniske område og at der er behov for mere opmærksomhed på området.

Workshoppens deltagere har bl.a. ønsket at det kommende persondatadirektiv baner vejen for at der sker en ensartet implementering af beskyttelse i de forskellige EU-lande.

”I dag fortolkes persondatadirektivet forskelligt i de forskellige lande. Det vil styrke borgernes sikkerhed at de ved at de samme regler gør sig gældende uanset hvilken europæisk online service de benytter, så de ikke skal sætte sig ind i de enkelte landes regulering. Tilsvarende vil det være en lettelse for europæisk erhvervsliv, der ikke skal indrette deres services efter fortolkningerne i de enkelte lande, men i stedet kan tilbyde én samlet sikker service”, siger Henning Mortensen fra DI ITEK, som er en af initiativtagerne til workshoppen.

Han fortæller at deltagerne på workshoppen gav udtryk for at de europæiske datatilsyn generelt har for få ressourcer til at løfte deres opgaver. Særligt på den tekniske front er der behov for at styrke datatilsynene så de bliver i stand til at stille krav, der svarer til, hvad man kan opnå af beskyttelse ved at anvende moderne privatlivsbeskyttende teknologier.

”Vi kan konstatere at de nye metoder og teknologier, som er udviklet til at beskytte privatlivets fred anvendes i alt for begrænset omfang. Workshoppens deltager har lagt vægt på, at privatlivets fred designes ind i it-systemerne, og at man anvender særlige privatlivsfremmende teknologier. Det vil være særdeles nyttigt hvis man fra centralt europæisk hold kan lave nogle retningslinjer for hvordan dette kan foregå på en ensartet måde i Europa”, siger Henning Mortensen til ComON.

Han mener at datatilsynene sidder med en vigtig nøgle til en harmoniseret implementering af loven mellem landene. Derfor skal de samarbejde bedre på europæisk plan og komme med enslydende fortolkninger af hvordan loven skal implementeres.

”Workshoppen finder det helt afgørende at man i fremtiden laver en risikoanalyse set fra brugernes synspunkt når et it-system behandler personfølsomme data. Risikoanalysen skal vise, hvor der er behov for at sætte ind. Den skal også vise om der er behov for at lave en grundigere analyse kaldet en Privacy Impact Assessment. EU Kommissionen har allerede lavet en skabelon for privacy risiko analyser på RFID-området. Dette arbejde bør følges op af skabeloner for analyserne på andre områder, så vi kan sikre en ensartet fortolkning og implementering af direktivet i Europa," slutter han.

Principperne kan ses på projektets hjemmeside og hos DI.

Læses lige nu

    PensionDanmark

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder af logistikelement i Vordingborg

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal It - Region Øst

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse