IBM indhegner Second Life

Snart kan virksomheder bygge deres egen lukkede verden i Second Life, som kun kan besøges af autoriserede personer.

Mange virksomheder har allerede etableret et virtuelt kontor i Second Life, men den elektroniske 3D-verden er stadig ikke egnet til intern firmakommunikation. Nu har IBM og Second Life-firmaet Linden Lab indgået et samarbejde, der skal bane vejen for løsninger, hvor virksomheder kan skabe deres egen lukkede verden i Second Life.

Denne afspærrede virtuelle verden, som er beskyttet og gemt bag firmaets egen firewall, kan så benyttes som et slags 3D-intranet, hvor medarbejderne rundt omkring i verden kan mødes og udveksle fortrolige oplysninger.

Men det spændende er, at den lukkede verden samtidig er koblet til selve Second Life, så medarbejderne kan krydse frem og tilbage mellem Main Grid og den lukkede del uden at skulle logge på igen hver gang.

IBM har demonstreret en prototype, hvor selskabets egne ansatte kan bevæge sig rundt i Second Life og derefter krydse over i en 3D-verden, der ligger bag IBM's firewall og er forbeholdt autoriserede personer. Det sammenlignes med, at man kan bruge den samme webbrowser til at søge rundt på nettet og hente sider fra intranettet.

Tricket er at sikre, at overgangen mellem den åbne og lukkede del af Second Life sker så gnidningsfrit som muligt - uden at sikkerheden bliver kompromitteret.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel