Internet-standard skal fremme udveksling af indhold

En imponerende alliance af software- og Internet-virksomheder, der tæller giganter som Microsoft, Adobe, CNET, Sun og ZDNet, har fremlagt en ny standard, Information and Content Exchange (ICE), som skal gøre det lettere at udveksle indhold mellem web-steder. I spidsen for alliancen står software-firmaet Vignette, der har udviklet et komplekst publicerings-system, som anvendes på mange store web-steder. Problemet med sådanne systemer er imidlertid, at det er meget svært at udveksle dokumenter mellem forskellige systemer.

ICE-standarden, der er baseret på XML-sproget, betyder at det fremover bliver meget lettere at udveksle indhold indbyrdes; nyhedstjenester kan automatisk sende korte nyheder til andre web-steder, Internet-forretninger kan sende elektroniske produktinformationer, som integreres i andre hjemmesider, og Internet-firmaer kan indgå i helt nye samarbejdsformer, som betyder at indhold roteres i netværk.

ICE-systemet sørger automatisk for, at indholdet overføres i det rigtige format.




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Also A/S
    Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

    Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

    25. februar 2025 | Læs mere


    Computerworld Cyber Briefing

    Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

    03. marts 2025 | Læs mere


    Identity Festival 2025

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    05. marts 2025 | Læs mere