Færre it-konkurser i 2005

Der har været et fald i antallet af konkurser i it-branchen i 2005 i forhold til året før.

I 2004 registreredes 169 konkurser indenfor it-branchen. Det tal var i 2005 faldet med knap 9 procent, til 154 konkurser. Også i december måned, der ellers var den måned med flest konkurser, var antallet af it-konkurser lavere end året før. Det viser konkursstatistikken fra Experian for december 2005.

Antallet af konkurser var i alle brancher generelt faldende i 2005, dog var det totale fald også mindre end det it-branchen oplevede. I alt måtte 4,5 procent færre virksomheder dreje nøglen om.

Selvom det generelle antal konkurser faldt i 2005, så var der alligevel geografiske områder der oplevede markant flere konkurser i 2005. Nordjylland og Hovedstaden stod for den negative side af statistikken, med henholdsvis 38,5 og 29,8 procent flere konkurser i 2005 i forhold til året før.

Derimod klarer virksomhederne sig på Fyn, og i Øst, Midt og Vestjylland konkurrencen fint og sørgede for at det samlede antal konkurser på landsplan faldt fra 2531 i 2004, til 2423 i 2005.

2005 blev også rekordår for etablering af nye selskaber. 22.299 nye selskaber så dagens lys i 2005, hvilket er en stigning på 22,7 procent i forhold til 2004 hvor der blev oprettet 18.174 nye selskaber. Siden år 2000 er antallet af virksomhedsetableringer steget fra 15.657.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel