Computerworld spørger:Hvad er vigtigt hos en it-leverandør - og hvem gør det rigtigt? Deltag og vind B&O-udstyr.

TeliaSonera stjæler svenske avisers annoncepenge

En ny mobiltjeneste fra svenske TeliaSonera ændrer hjemmesidernes udseende på brugernes mobil og skjuler indholdsejernes reklamebannere. Disse erstattes til gengæld af teleselskabets egne annoncepladser.

Teleselskabet TeliaSonera og diverse svenske aviser er kommet i clinch med hinanden. Det skriver dagensit.no. Baggrunden er teleselskabets nye tjeneste SurfOpen, som blev lanceret under mobilkonferencen Mobile World Congress i Barcelona i sidste uge.

SurfOpen giver kunderne en åben og mere enkel tilgang til internet på mobilen, men det er TeliaSonera, der bestemmer, hvordan hjemmesidernes indhold præsenteres på brugerens skærm.

I toppen af SurfOpen finder man - udover en navigationsmenu - tjenestens egen annonceplads. Dette koncept åbner op for nye muligheder inden for annoncering på mobiltelefoner.

»Vi tror, at denne annonceplads bliver attraktiv,« udtaler Kenneth Karlberg fra TeliaSonera ifølge dagensit.no.

Netop bannerets placering bringer sindene i kog hos diverse svenske aviser.

»Det er helt uacceptabelt, at vores redaktionelle indhold skal vises i SurfOpen uden at vores annoncer er synlige. Det er et forsøg på at kapitalisere avisernes redaktionelle indhold,« udtaler Expressens chefredaktør Thomas Mattson til den norske avis Dagens Medier.

Blandt de svenske aviser hersker der også en utilfredshed med SurfOpens indgriben i hjemmesidernes fremtræden på brugernes skærm. Dagensit.no skriver, at flere aviser udtrykker harme over, at deres egne mobile netsider, der er udviklet for at give de mobile læsere en god og læsevenlig oplevelse, pludselig fremstår anderledes, end de originalt var tiltænkt.

Konflikten har resulteret i, at flere aviser nu vil blokere det indhold, som de sædvanligvis leverer til teleselskabet. Ifølge dagensmedia.se skulle aftonbladet.se og di.se allerede være i gang med at udføre en blokering af TeliaSonera.




IT-JOB

Patent- og Varemærkestyrelsen

Projektleder

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Sammenslutningen Taxa 4x35

Er du TAXA 4x35’s nye Product Owner?

Unik System Design A/S

Erfaren scrum master
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, Horsens: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

10. april 2025 | Læs mere


BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere