Artikel top billede

Første franskmand får kappet internet efter fildeling

Frankrigs jagt på ulovlige fildelere har resulteret i den første inddragelse af en internetforbindelse. Den dømte påstår, at han ikke aner, hvordan man downloader film.

Læs også: Fransk klapjagt på pirater: 18 millioner opdaget
Så klappede fælden.

Forleden skrev Computerworld om HADOPI-lovgivningen, den såkaldte "three strikes"-lov, som Frankrig har indført i kampen mod ulovlige fildelere.

Basalt set går den ud på, at netpirater først får to advarsler, hvorefter de tredje gang retsforfølges med risiko for bødestraf og lukning af internetadgang.

Nu har den første franskmand så fået kappet forbindelsen, skriver det franske teknologimedie Numerama.

Selv mener han dog, at han er uskyldig. Han ved faktisk slet ikke, hvordan man downloader ulovligt materiale, siger han ifølge Numerama.

Åben forbindelse udnyttet

Den dømte franskmand er den 54-årige skolelærer Robert Tollot fra Loire, der anklages for at have snuppet blandt andet Iron Man 2 og musik af Rihanna på ulovlig vis.

Men som sagt nægter han sig skyldig. Udover at han ifølge ham selv ikke ved, hvordan man downloader, forklarer han til Numerama, at hans ubeskyttede WiFi-forbindelse er blevet udnyttet af andre.

Da han så efter anden advarsel forsøgte at sikre sin forbindelse, lykkedes det altså alligevel nogen at udnytte den, siger han.

Bevisbyrden på den anklagede

Robert Tollot vil nu gå rettens vej for at få sin inddragede internetforbindelse tilbage, og hvis det ikke lykkes, vil han efter sigende gå hele vejen til EU-Domstolen for at få ret i sin sag.

Håndhævelsen af loven er baseret på automatiske scanninger, som går efter IP-adresser frem for individuelle personer.

De seneste ni måneder er 18 millioner franske IP-adresser blevet opdaget i ulovlig fildeling, men på grund af kapacitetsproblemer har myndighederne 'kun' identificeret 900.000 af personerne bag.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren