Computerworld spørger:Hvad er vigtigt hos en it-leverandør - og hvem gør det rigtigt? Deltag og vind B&O-udstyr.

Artikel top billede

Verdens stærkeste computer: 8,16 petaflops vildskab

Verdens kraftigste computer netop nu trækker vilde 8,16 petaflops - mere end de fem næststærkeste kan trække tilsammen.

Computerworld News Service: En japansk computer har indtaget førstepladsen på listen over verdens 500 bedste supercomputere, og Kina er dermed blevet slået af pinden efter bare seks måneder på toppen.

Med 8.16 petaflops (billiarder floating point-beregninger i sekundet) har computeren K flere kræfter end de fem følgende systemer tilsammen.

K computerens ydelse er opgjort ved hjælp af 68,544 SPARC64 VIIIfx CPU'er med hver otte kerner, hvilket vil sige 548,352 kerner samlet set.

Det er mere end dobbelt så mange som noget andet system på top 500-listen.

Kina ryger ned af listen

Computeren er stadig under konstruktion, og når den bliver klar til brug i november 2012 vil den ifølge producenten Fujitsu, indeholde mere end 80.000 SPARC64 VIIIfx CPU'er.

Japans indtog på førstepladsen betyder, at den kinesiske Tianhe-1A supercomputer, som røg i top i november sidste år, nu er nede på en andenplads med 2,57 petaflops.

Men Kina øger stadig sin andel af computere på listen fra 42 til 62 systemer.

Den nye førsteplads betyder desuden, at Jaguar, som er bygget til det amerikanske energiministerium (DOE), ryger ned på en tredjeplads.

I modsætning til andre nyere supercomputere anvender K computeren ikke grafiske processorer eller andre acceleratorer.

Den bruger mest strøm, men er samtidig et af de mest energieffektive systemer på listen, fortæller Top500.org.

Supercomputeren er installeret på RIKEN Advanced Institute for Computational Science (AICS) i Kobe. Det samlede system vil køre med mere end 10 petaflops.

Det er første gang, at Japan har den største supercomputer, siden landets Earth Simulator blev overgået af DOE's IBM BlueGene/L og af Nasas Columbia i november 2004.

For første gang har alle systemerne i top 10 en ydelse på over en petaflop, men det er også de eneste systemer på listen, der når det niveau.

USA har tre systemer i top 10, Japan og Kina har to hver og Frankrig har et.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyberthreat Day, Horsens: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

10. april 2025 | Læs mere


BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis