Artikel top billede

Nokia præsenterer: Her er hovedvåbnet mod iPhone

Nokia har i smartphone-sammenhæng været et ujævnt bekendtskab, men nu er der nye mobiler fra den finske front. Men er det nok til at få dig til at skifte til Nokia? Se modellerne her.

Læs også:

Nokia: Vi har ikke nået bunden endnu.

Her er planen, der skal redde Nokia.

Der har været en del stormvejr omkring Nokia på det seneste. Det skyldes ikke mindste annonceringen af samarbejdet med Microsoft, der betyder, at Nokias smartphones i en nær fremtid vil begynde at indeholde Windows Phone 7.

Den tid er dog ikke kommet endnu. Til sommer lancerer Nokia nemlig X7 med den nyeste version af Nokias eget styresystem Symbian.

En smartphone med stor skærm og et N8-agtigt design.

Skabt til underholdning

Nokia X7 sigter efter at være en entertainment-mobil. Derfor kunne det være interessant at høre lidt om processoren. Men det røber Nokia ikke noget om.

Til gengæld kan vi se, at den nye telefon er udstyret med samme type skærm som Nokia N8, nemlig en AMOLED HD-skærm med en lav opløsning på 640 x 360.

Designet med de afskårne hjørner er ikke ukendt i Nokia-sammenhæng, og den bliver lavet af en lovende kombination af rustfrit stål og glas.

Den har en kampvægt på 146 gram og en tykkelse på 11,9 millimeter. Til sammenligning er iPhone 4 9,3 millimeter tyk og vejer 137 gram.

Kameraet er på otte megapixel med en blænde på F2.8 og ansigtsgenkendelse. Og så kan du surfe på nettet med understøttelse af Flash-indhold.

Symbian lever

Interessant er det, at X7 sammen med erhvervsmobilen E6 som den første smartphone kommer med den nye Symbian Anna-software.

Den skal efter sigende give en forbedret brugeroplevelse i kraft af nye, smartere ikoner, bedre tastaturmuligheder, frisk udgave af Ovi Maps samt en forbedret internet-browser.

Symbian Anna vil også i løbet af de næste måneder kunne hentes til Nokia C6-01 og C7 samt Nokia N8 og Nokia E7.

Den nye Nokia X7 og Nokia E6 til forretningsbrug foventes på det danske marked i juni 2011 til priser på henholdsvis 2.850 kroner og 2.550 kroner.

Læs også:

Nokia: Vi har ikke nået bunden endnu.

Her er planen, der skal redde Nokia.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere