Denne artikel stammer fra det trykte Computerworlds arkiv. Artiklen blev publiceret den Computerworld d. 29. oktober 2004.
En milliard kroner er indtil nu brugt på udvikling af EPJ i Danmark. Nogle af pengene er gået til udvikling af lokale systemer i Viborg Amt, der er længst fremme på området herhjemme. Det forspring kan med strukturreformen hurtigt forsvinde, hvor regionerne - amternes afløsere - vil vælge løsninger, der overholder nye fælles standarder.
Pionererne i Viborg har udviklet systemet til egne behov, og det kan ikke integreres fornuftigt med andre. Derfor bliver systemet sandsynligvis skrottet. Det er ærgerligt for Viborg, men er af mindre betydning i det store billede. Nationen skal de kommende år investere op til 20 milliarder kroner i EPJ, der kan give bedre patientbehandling i hele hospitalsvæsenet. Det skal man sammenholde med et årligt sygehusbudget på omkring 40 milliarder kroner. Patienten skal i centrum med de nye it-løsninger, men det skal effektiviseringer også. Man kan derfor kun håbe, at revision af faggrænser og organisation er medtænkt i de kommende investeringer, så it på sygehusene underkastes de samme forventninger som digital forvaltning i øvrigt.
Det har taget Sundhedsstyrelsen otte år at efterkomme Sundhedsministeriets ordre om udvikling af fælles faglige standarder. Så længe kan hverken borgere i Viborg eller vi andre vente på gevinsterne.
Arne R. Steinmark,
chefredaktør, Computerworld