Computerworld spørger:Hvad er vigtigt hos en it-leverandør - og hvem gør det rigtigt? Deltag og vind B&O-udstyr.

Video: Sonys nye Alpha-han brøler løs

Sony er parat med sin nyeste satsning på digitale spejlreflekskameraer i Alpha-serien. A700 byder på stor LCD-skærm og 12 megapixels fotos. Vi har kort prøvet kameraet. Se billeder og video her.

ITALIEN, LAGO MAGGIORE – Siden Sony overtog resterne af Konica Minoltas kuldsejlede produktion af digitale spejlreflekskameraer, har elektronikgiganten arbejdet på sin egen Alpha-serie.

Vi har tidligere set A100, som du kan læse en anmeldelse af her, og nu er Sony klar med den nyeste alpha-han, A700.

Spejlreflekskameraet er netop blevet vist frem for fotojournalister fra hele Europa, og lanceringen af kameraet er en ny krigserklæring fra Sony til konkurrenter som Canon, Nikon og Olympus, der længe har produceret D-SLR-kameraer.

A700 skyder fotos i en opløsning på 12 megapixels, og det er muligt at fyre fem af i sekundet. Billederne kan ses på en tre tommer LCD-skærm, der ikke er udstyret med Live View, det vil sige muligheden for at bruge skærmen som søger i stedet for at mase næse og øje flad mod kameraet.

Det er ellers den nyeste trend i digitale spejlreflekskameraer. Olympus modeller har haft det længe, og Nikon og Canon har netop vist kameraer frem med samme funktion, men her må alpha-hannen altså give fortabt.

HDMI-port direkte til fladskærmen

Sonys nye kamera er udstyret med HDMI-port, så ens mesterskud let kan overføres til fladskærmen i stuen, og på den måde kan hele familien få glæde af billederne. En funktion som stadig flere digitale spejlreflekskameraer udstyres med.

Inden du trykker på udløseren og får alpha-hannen til at brøle løs, kan du ved hjælp af 11 autofokuspunkter få billedet helt skarpt. Muligheden for at justere ISO går fra 200 helt op til 6400.

Kameraet er udstyret med en dobbeltport, så det er muligt at gemme optagelserne på enten hukommelseskort af typen CompactFlash eller Memory Stick Duo, der er Sonys eget format.

Det er ikke muligt at overføre data mellem de to kort, mens de sidder i kameraet, og det heller ikke muligt at gemme RAW-filer på det ene og JPEG-filer på det andet. En funktion som findes i det professionelle spejlreflekskamera Nikon D3.

Ifølge Sony kan batteriet på det nye kamera klare 650 skud på en opladning, og hvis det ikke er nok, må man investere i et batterigreb. Via skærmen vises i procent, hvor lang tid du har tilbage, før batteriet går koldt.

Styr kameraet med fjernbetjening

Med A700 følger en fjernbetjening, der kan bruges til at skyde fotos uden at røre kameraet. Den kan også bruges til fremvisning af fotos på fladskærms-tv'et.

Sonys nye alpha-han er ude i de danske butikker i løbet af oktober, og ifølge Ola Gustafsson, Nordic Business Manager Advanced Imaging for Sony, er den danske pris ikke fastlagt endnu.

Han forventer dog, at den kommer til at ligge omkring den europæiske pris på 1.400 euro, cirka 10.400 kroner. Og det er for kamerahuset alene. Hvis man skal have et objektiv oveni på 18-70 mm er prisen 1.500 euro, cirka 11.200 kroner.

Mini-test af Sony A700

Pcworld.dk har kort haft mulighed for at skyde løs med Sonys nye alpha-han. Umiddelbart ligger det ret godt i hånden, og den tre tommer store LCD-skærm er rar at se på.

Der er "skruet ned" for lukkelyden i forhold til den forrige model, så kameraet er mere afdæmpet, når der skydes løs. Autofokus fungerer tilpas hurtigt, og der kom ikke så meget støj i billederne, som man kunne regne med, når man skød med høj ISO.

Her er en video af kameraet, og der er indlagt fotos, som er taget med A700.

Billederne er beskåret for at passe til videoafspillerens 4:3-format. De er taget med de fleste autoindstillinger slået til, enkelte er dog fokuseret manuelt. Der er ikke foretaget nogen form for billedbehandling af billederne.

(Video er blevet fjernet)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, Horsens: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

10. april 2025 | Læs mere


BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere