Entusiastsiden Anandtech var, ligesom PC World, en tur på den store CeBIT-messe.
Her benyttede de lejligheden til at tage et grundigt kig på Intels kommende 45 nanometer processor samt de mange motherboards, der er baseret på Intels kommende serie-3 chipsets. Og der er tale om flere længe ventede fornyelser, der kan tage kampen op med Nvidias nye kraftige chipsets til Intel processorer.
Af overblikket fremgår det først og fremmest klart, at en tiltrængt nyskabelse er understøttelse af hukommelse helt op til 1333 MHz, hvor Intels tidligere topmodel 975XBX2-chipsettet officielt kun understøttede op til 800 MHz. Samtidig bliver også den nye hurtige, men dyre, DDR3 ram understøttet.
Også Robson-teknologi
De nye processorers kontakt til omverdenen, kaldet front side bussen eller FSB, bliver også hævet op til 1333 MHz. Samtidig vil motherboards med de nye serie-3 chipsets også have eSATA porte til de nyere hurtige eksterne harddiske, understøttelse for Intels Robson-teknologi samt understøttelse af DirectX10 på modellerne med integreret grafikkort.
Ifølge Anandtech vil topmodellen blive kaldt X38 og først komme på markedet i tredje kvartal 2007. Er du utålmodig vil P35, G35, G33, Q35 og Q33 være tilgængelige allerede i andet kvartal 2007.
Læs hele dækningen hos Anandtech her hvor der også er billeder af de kommende produkter. PC Worlds dækning af CeBIT med fokus på Intels kommende produkter finder du her, og en forklaring af Intels Robson-teknologi kan du finde i vores interview med Intels Jon Jadersten.