Sony dropper sine LCD-computerskærme

Om en måneds tid vil Sony stoppe salget af LCD-skærme til pc'er i Japan og Nordamerika. Produktionen til resten af verdens stopper måske også snart.

Det bliver snart svært at opdrive en ny Sony LCD-fladskærm til pc'en i Japan og Nordamerika.

Ifølge Digitimes.com så stopper elektronikgiganten sin produktion til sine to vigtigste markeder i starten af oktober.

Alene USA aftager 40 procent af Sonys produktion. Sony er nummer ti på listen over verdens største producenter af LCD-computerskærme.

Men fortjenesten på produktionen af skærmene er for lille ifølge Digitimes' kilder. Sony har tidligere meddelt , at de stopper produktionen af plasma-skærme.

Måske vil Sony allerede forlade markedet for LCD-skærme i hele verden i første halvdel af 2007.

Sony laver ikke sine skærme selv. De produceres af underleverandører som TPV Technology, LG Electronics (LGE) og Amtran Technology.

I Europa stopper LG Electronics (LGE) også sin skærmproduktion i Wales til nytår. LGE skriver til sine ansatte, at de faldende priser og stigende konkurrence på markedet gør det umuligt at have en fabrik i Wales.

LGE er verdens femte største producent af LCD-skærme med en produktion på 6,5 millioner, men er nummer fire, hvis man tæller de skærme med, firmaet fremstiller for andre mærker - eksempelvis Sony - oplyser analysefirmet Displaybank.

Væksten inden for LCD-skærme er også ved at stagnere. I år vil der blive solgt 120-130 millioner enheder, mens der i 2005 blev solgt 100-110 millioner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere