Hi3G søger medarbejdere i Danmark

Teleselskabet Hi3G, der i Danmark har en UMTS-licens, har ansat folk til ledende stillinger i Danmark. Flere af dem kommer fra Orange. Nu søges medarbejdere til resten af organisationen.

Med ansættelsen af Torben Landry Bjerre som regional manager, Johnny Schaadt som personalechef samt Ann-Louise Hansen som general counseller, er teleselskabet Hi3G gået i gang med at bygge sin organisation op i Danmark.

Selskabet købte sidste år en af de fire danske UMTS-licenser til trejdegenerations mobiltelefoni, der muliggør multimedieindhold til mobiltelefoner.

Både Torben Landry Bjerre og Ann-Louise Hansen er hentet fra stillinger i det franskejede teleselskab Orange. Torben Landry Bjerre får ansvaret for etableringen af UMTS-nettet i Danmark, en øvelse han har været med til i Orange. Johnny Schaadt er hentet fra Ernst & Young.

Hi3G, der i Danmark ledes af Christian Jørgensen, som trådte til i februar i år, oplyser, at det i løbet af dette år rekrutterer et stort antal medarbejdere inden for marketing, salg og indholdstjenester til selskabets danske afdeling.

Selskabet oplyser, at det allerede har fået 350 uopfordrede ansøgninger til stillingerne.

Hi3G er ejet af britiske Hutchison Whampoa (60 procent) og svenske Investor AB (40 procent). Hi3G samarbejder med andre Hutchison Whampoa virksomheder med 3G-licenser i Australien, Østrig, Hong Kong, Israel, Italien og Storbritannien.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere