Topfodbold på internettet

Morgendagens topkamp i Premier League mellem Manchester United og Liverpool FC bliver, som den første fodboldkamp i Englands bedste række, vist i sin fulde længde på internettet.

Når Liverpool og Manchester United tirsdag aften tørner sammen på Old Trafford, bliver det muligt at følge heltene hjemme fra computerskærmen få timer efter kampen er fløjtet af.

Hele kampen vil nemlig, som den første nogensinde, blive vist i sin fulde længde på internettet som en pay-per-view event på de engelske websider www.liverpoolfc.tv og www.manutd.com.

Fans over hele verden kan for knap tre engelske pund se kampen, der bliver vist på internettet klokken 00.01 om onsdagen - godt to timer efter, at dommeren har fløjtet af.

For at få mest muligt ud af løjerne, anbefaler klubberne, at seerne benytter sig af en højhastigheds internetforbindelse.

Der er imidlertid ikke meget, der tyder på, at dansk topfodbold fra SAS-ligaen finder vej til internettet foreløbig.

I FC København, der før forårssæsonens start er placeret på en andenplads i SAS-ligaen, er der ingen planer om web-tv endnu.

- Så længe TV3 sidder på tv-rettighederne, sker der ikke noget, men vi følger selvfølgelig udviklingen i udlandet, siger FCKs pressekontakt, Charles Maskelyne.

Det var ikke muligt at få fat i en repræsentant fra SAS-ligaens nuværende etter, Brøndby.




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere