Telefonnøgle

VoiceStick er en lille USB-nøgle, der rummer både telefon og software til interne samtaler via udbyderen i2Telecom. Det er nemt og bekvemt, men lyden er ikke imponerende

Telefonnøgle

Billige opkald til hele verden via internettet er ikke det værste, man har. Og nu kan telefonen oven i købet ligge i lommen.

VoiceStick hedder den lille USB-nøgle, der udover telefon og software også tilbyder 50 megabyte almindelig lagerplads. Man stikker blot ”telefonnøglen” i USB-porten og er så i princippet klar til at telefonere.

I princippet, i hvert fald, for der skal selvfølgelig også etableres forbindelse til computerens lydkort, og det sker via et lille medfølgende headset med minijackstik.

Så længe man for eksempel bruger sin bærbare, betyder det ikke noget. Det er straks sværere at få adgang til computernes lydkort på biblioteker eller internetcafeer. En løsning kan her være at bruge et lille eksternt USB-lydkort (for eksempel fra Sandberg), men det kræver selvsagt endnu en USB-port.

Men også USB-nøgler og lignende dimser uden kabel er ofte svære at placere i computeren, da USB-porte kan sidde de mest ubekvemme steder. EasyPhone, der forhandler Voice Stick herhjemme, kunne med fordel have lagt en lille USB-forlængerledning med i æsken.

Før brug skal man tilmelde telefonen og oprette en konto og et nummer hos i2Telecom, der er et amerikansk foretagende med hovedsæde i Atlanta.

Disse oplysninger lagres i nøglen. Samtalerne foretages således via USA, og det er derfor vigtigt først at taste 011 for at komme ud af USA og derpå +45, når man for eksempel skal ringe til en person i Danmark.

VoiceStick-brugere kan ringe gratis til hinanden over hele verden, men man kan selvfølgelig også ringe til fastnettelefoner. Blot starter samtaleprisen her ved 2 cent per minut, men det er jo heller ikke så galt.

Nøgle og headset fungerer som sådan glimrende, men desværre er lyden generelt noget ulden og fjern for begge parter på linjen, og det mindsker lysten til at bruge VoiceStick til meget andet end uforpligtende vennesnak




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere