DVD-brænder med LightScribe fra Lite-On

Lite-On kombinerer nu en hurtig Double Layer 8x DVD-R brænder med den smarte LightScribe-teknologi.

Indhold

Med LightScribe laserindgravering slipper man for at klæbe mærkater på mediet eller at skrive på det med en filtpen. I stedet vender man blot cd'en eller dvd'en, når man har brændt den, og så kan laseren indgravere et billede i gråtoner på mediets forside.

Det er denne smarte teknologi, som kombineres med en hurtig Double Layer 8x DVD-R brænder fra fra firmaet Lite-On.

Lite-On har givet brænderen det mundrette navn, SHW-16H5S, og udover at kunne brænde DVD+R Double Layer medier med 8x hastighed, kan brænderen også håndtere DVD-R Double Layer medier, dog kun med 4x hastighed.

DVD±R Single Layer skrives med 16x hastighed, og DVD+RW kan både skrives og overskrives med 8x hastighed. DVD-RW må nøjes med 6x.

Som CD-RW drev kan SHW-16H5S skrive på CD-R med 48x hastighed og overskrive CD-RW med 24x.

Lite-On Double Layer DVD-brænder med LightScribe-teknologi.

SHW-16H5S kommer til Danmark i slutningen af november og kommer til at koste omkring 500 kroner med moms.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere