Artikel top billede

Wikileaks i sort - måske på grund af katastrofe-smser

Whistleblower-siden Wikileaks gik i dag i sort, selvom et væld af mirror-sider burde hindre det.

Den omdiskuterede whistleblower side Wikileaks, som blandt andet har lækket originalmanuskriptet til den omstridte Jæger-bog og indholdet af det danske børnepornofilter, gik i en periode i sort kort efter middag.

Torsdag eftermiddag var det ikke muligt at finde Wikileaks.org på den primære IP-adresse.

Siden, der er sikret tilstedeværelse på nettet ved hjælp af et væld af mirror-sider, var en overgang kun mulig at finde ved hjælp af internetsiden wikileaks.info, der linker til mirror-siderne.

Her var det kun muligt at komme igennem til en server i Schweiz, men denne version af siden indeholdt ikke det lækkede dokument med 11. september-sms'erne.

Serveren indeholder tilsyneladende en version, som er et
par dage gammel, og hvor søgefunktionen er ude af drift.

Overloadet

Midt på eftermiddagen kom følgende besked dog frem, når man besøgte wikileaks. org.

"WikiLeaks is currently overloaded by readers. This is a regular difficulty that can only be resolved by deploying additional resources."

At Wikileaks går i sort er overraskende, fordi siden er kendt for en, ifølge internetmediet Wired, nærmest "fantom-agtig tilstedeværelse på nettet," netop i kraft af de mange mirror-servere, blandt andet opstillet i Sverige.

Grundlæggeren af Wikileaks, Julian Assange, gæstede tirsdag Danmark i forbindelse med konferencen New Media Days, hvor han i et foredrag ifølge projektchef Rebecca Pruzan uddelte 20 usb-nøgler, indeholdende filer med de omtalte sms'er fra terrorangrebet den 11. september.

Ville offentliggøre katastrofe SMS'er

For to dage siden fortalte internetsidens talsmand og med-grundlægger, den tidligere hacker Julian Assange, på et møde i København, at internetstedet onsdag ville lække indholdet af flere hundrede tusinde sms'er, sendt i timerne omkring angrebet på World Trade Center i New York den 11. september 2001.

Det har ikke været muligt at fastslå, om den annoncerede offentliggørelse af de 573.000 sms'er fandt sted som planlagt onsdag, men noget tyder på, at det ikke skete.

Tilsyneladende er pengemangel årsagen til den manglende offentliggørelse af de 573.000 sms'er. Wikileaks skrev nemlig klokken 14:10 på twitter.com/wikileaks :

"the 573k 9/11 message intercepts will be delayed until we can budget for the traffic. Help us out: http://bit.ly/3bpSnc."

Det har endnu ikke været muligt at få en kommentar fra Wikileaks.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer