Artikel top billede

Skal Apple-topchef Steve Jobs snart lede efter et nyt medlem til bestyrelsen? Det kan blive resultatet af, at Google nu for alvor går Apple i bedene med det nye Chrome OS-styresystem.

Google kan skabe bestyrelses-problemer for Apple

Med det nye kommende Chrome OS nærmer Google sig faretruende Apples kerneforretning. Det kan være et problem for Google-chef Eric Schmidt. Han sidder nemlig også i Apples bestyrelse.

Siden 2006 har Googles øverste chef, CEO Eric Schmidt, siddet med ved bestyrelsesmøderne, når Apple har diskuteret fremtidens strategi.

Det kan måske snart være forbi. Googles erklærede ambition om at lave operativsystemet Chrome OS, kan nemlig skabe væsentlige interessekonflikter mellem de to virksomheder.

Med Chrome OS går Google nemlig ind på et af Apples kernemarkeder, der netop består af styresystemet Mac OS.

Dermed kan Apple og Google risikere at komme ud i en konkurrencekonflikt, hvor Google og Apple har forskellige interesser at varetage.

Dansk ekspert: Det er usædvanligt
Ifølge professor Steen Hildebrandt, der er ekspert i bestyrelsesanliggender, er det da også en stærkt usædvanlig situation, som Apple-bestyrelsen og Eric Schmidt nu står i.

"Jeg synes både, det er betænkeligt, men også underligt, hvis virksomhederne virkelig er konkurrenter, at de så har et fælles bestyrelsesmedlem. I en dansk sammenhæng vil det være usædvanligt at sidde i konkurrerende virksomheders bestyrelser," siger han.

Steen Hildebrandt mener, at interessekonfllikten kan gå ud over det pågældende bestyrelsesmedlems evne til at varetage posten loyalt.

"Du kan ikke varetage din opgave fuldt ud som bestyrelsesmedlem, hvis man siger, at den opgave er at varetage hele virksomhedens interesser, fordi du har en anden kasket på samtidig. Derfor bør det ikke forekomme," mener Steen Hildebradt.

Interessekonflikter løst før

Selv er Google-chefen opmærksom på problematikken, men afviser, at han overvejer at fratræde posten i øjeblikket.

"Det er noget, jeg taler med Apple-folkene om. For nuværende er der ingen ændring," siger han til Reuters.

Det er da heller ikke første gang, mens Eric Schmidt sidder med i Apple-bestyrelsen, at Google åbenlyst vader ind på Apples territorium - med løftede øjenbryn til følge.

Udover Chrome OS står firmaet også bag styresystemet i de såkaldte Android-smartphones, der skal tage kampen op mod netop Apples iPhone.

Ved den lejlighed blev det rygtet, at interessekonflikten blev løst ved, at Eric Schmidt simpelthen gik uden for døren, mens den øvrige Apple-bestyrelse diskuterede iPhone-strategien.

Om samme løsning er mulig nu, eller om Eric Schmidt ender med at trække sig fra Apples bestyrelse, kan kun tide vise.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren