Artikel top billede

Finansminister Lars Løkke Rasmussens (V) nye arbejdsgruppe, som skal se nærmere på statens it-udvikling, har ingen medlemmer fra leverandørkredsen. Det vil IT-Branchen gerne have lavet om på. Foto: PR-foto

Leverandører vil være med i Løkkes arbejdsgruppe

It-leverandørerne presser på for at få en plads i den arbejdsgruppe, som skal give bedre styring af statens it-udvikling.

Leverandørerne får en del af skylden for, at det er svært at styre statens it-udviklingsprojekter.

Derfor er håndtering af leverandører også et fokusområde i den arbejdsgruppe, som finansminister Lars Løkke Rasmussen (V) vil nedsætte for at få nye forslag til bedre styring af it-projekter

It-leverandørernes brancheforening, IT-Branchen, giver ministeren ret i, at der er behov for at se nærmere på de store projekter.

"Vi kan se af udspillet at man har tænkt sig at starte ud med embedsmandsgruppe," siger direktør i IT-Branchen, Jane Eis Larsen.

Hun håber, at leverandørerne bliver inviteret med i processen senere.

"Det er et godt initiativ, og der er behov for at få kulegravet de her projekter. Det er i både leverandørernes og kundernes interesse," siger hun.

Bedre forprojekter

Jane Eis Larsen har allerede flere forslag, som hun mener, bør tages med i arbejdet.

Blandt andet mener hun, at der er behov for at ændre den måde, der bevilliges penge til de store projekter.

"Vores pointe er, at den nuværende anskaffelsesmodel tvinger kunderne til at prissætte for tidligt, så får man problemer med at have gættet forkert," siger hun.

"Den måde, man gør det i dag, låser samarbejdet i de senere faser. Det bliver sværere, end det behøvede at være," siger Jane Eis Larsen.

Hun forklarer, at hun mener, at der er behov for en meget mere grundig forprojektering, som også vil give politikerne et mere realistisk beslutningsgrundlag.

"Vi beder om nogle mindre talrammer i den indledende fase. I stedet for at løbe risiko for 100 millioner kroner, så kan man lave et mindre forprojekt, som undersøger, hvordan man kan nå i mål med det store projekt. Så er det kun det indledende forprojekt, der er risikoen," siger Jane Eis Larsen.

Jane Eis Larsen mener, at der er behov for mere dynamiske rammer for projekterne, da de ofte udvikler sig meget undervejs. Hun er dog godt klar over, at politikerne næppe vil lade udgiftssiden flyde.

"Selvfølgelig skal priserne fryses, når man ved, hvad man skal have bygget," konstaterer hun.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel