Hurtige kameraer fra Minolta

Minolta lancerer fire nye modeller i DiMage-serien, mens både Olympus og Kodak er klar med en nyhed hver.

Indhold

Sommerferien er tilsyneladende slut for kameraproducenterne. Både Minolta, Kodak og Olympus er klar med nye modeller.

Minolta lancerer ikke færre end fire nye modeller. DiMage Z1 er et 3,2 megapixel kamera, der er designet som et traditionelt spejlrefleks-kamera. Det er det første Minolta kamera, der er udstyret med en indbygget 10x optisk zoom-linse.

Den nye model er desuden udstyret med en hurtig autofokus og lukkertid, der blandt andet gør det oplagt til sportsbegivenheder eller lignende, hvor man skal tage billeder i serier.

Anden nye model fra Minolta hedder DiMage A1. Et fem megapixel-kamera med 7x optisk zoom og en lukkerhastighed på ned til 1/16.000-del af et sekund og det, Minolta selv kalder for verdens hurtigste autofokus.

De to sidste nye modeller fra Minolta hedder DiMage E232 og Dimage G5000. Det første er udstyret med en 3,3 megapixel CCD og er et fuldautomatisk kamera, der henvender sig til begyndere. Eksponering, fokus, hvidbalance og blitz bliver altsammen automatisk styret af kameraet.

G5000 er et lille kompakt kamera, der kan tage billeder med fem megapixels. Kameraet har plads til to forskellige slags hukommelseskort, nemlig MemoryStick og SD-kort.

Olympus C-450ZOOM

Dimage Z1 fra Minolta.
Olympus har lanceret Camedia C-450ZOOM, der kan tage billeder med en opløsning på op til fire megapixels. Det er udstyret med 3x optisk zoom og benytter xD-hukommelseskort.

Ifølge Olympus er kameraet i øvrigt udstyret med lysmålingssystemer og en automatisk programindstilling, der skal gøre det nemt at tage hurtige billeder, så det perfekte motiv ikke når at forsvinde.

C-450ZOOM benytter et automatisk hvidbalancesystem med fire forvalgsmuligheder: dagslys, overskyet, glødelampe og lysstofrør.

Kameraet er desuden udstyret med en 4,5 centimeter stor LCD-skærm, en egenskab der gør det muligt at ændre på størrelsen af billedfiler, billedrotering og en filmfunktion, der optager filmklip med 15 billeder i sekundet i Quick Time Motion JPEG-format. Kameraet kommer til at koste 3.999 kroner inklusive moms.

Kodak EasyShare DX4530
Kodaks nyeste skud på stammen hedder EasyShare DX4530. Bag navnet gemmer der sig blandt andet muligheden for at emaile eller organisere sine billeder gennem den avancerede docking-station. Derudover et EasyShare et kamera med fem megapixel, 3x optisk zoom og en 1,8 tommer LCD-skærm.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere






Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel
White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis