Mobiltelefon med digitalt tv

I Tokyo har NEC demonstreret den første mobiltelefon, der kan modtage digitale fjernsynssignaler.

Indhold

NEC er klar med et bud på jordbaseret digitalt fjernsyn direkte til mobiltelefonen. Endnu er der dog kun tale om en prototype, og der kan gå yderligere et par år, før telefonen kommer ud på det japanske marked.

Den nye 3G-telefon er baseret på en såkaldt OFDM (orthogonal frequency-division multiplexing)-dekoder. Desuden har NEC udviklet en kompakt antenne til digital tv-modtagelse og en UHF-tuner til formålet. TV-modtagelsesdelen er placeret der, hvor der i dag sidder et kamera i NEC's 3G-telefoner.

Ved demonstrationen af den nye telefon blev tv-udsendelserne vist i MPEG-4 videoformat, mens lyden var MPEG-2 AAC i mono. Hastigheden for videooverførsel var 160 kilobit i sekundet, og udsendelserne blev vist på et relativt lille display på 120x160 pixels.

I sin nuværende form kan telefonen modtage tv-programmer uafbrudt i en time. Ingeniørerne arbejder videre på at forbedre prototypen, imens man i Japan venter på regulær udsendelse af de programmer, som telefonen kan modtage.

I Japan vil tv-stationerne begynde at udsende digitalt tv i de største byer til december. Digitalt fjernsyn specielt beregnet til små, bærbare enheder ligger nogle år fremme i tiden.

Indtil videre er telefonen med digital tv-modtagelse udelukkende designet til de japanske forhold, men NEC håber på, at de på et tidspunkt også vil kunne tilbyde lignende mobiltelefoner til andre markeder.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere