Artikel top billede

"Vi har fået blod på tanden til en større international ekspansion," siger direktør Martin Smidt Kristensen, Byggeweb, om planerne for notering på First North.

Dansk byggeportal prøver kræfter med børsen

Projekt- og ejendomsstyringsportalen Byggeweb vil som den første af sin art i Danmark noteres på vækstbørsen First North.

Danske Byggeweb A/S vil noteres på vækstbørsen First North.

Virksomheden, der udvikler og udbyder projekt- og ejendomsstyringsløsninger til bygge- og anlægsbranchen, skal bruge provenuet fra børsnoteringen til at satse stort i udlandet.

"Vi har været i Norge de sidste tre år og er også i Sverige, så i dag betragter vi Skandinavien som vores hjemmemarked.

For et halvt år siden gik vi ind i England. De erfaringer har givet os blod på tanden til at lancere en større international ekspansion. Det kræver flere midler, end vi umiddelbart selv råder over," siger direktør og medstifter af Byggeweb Martin Smidt Kristensen.

Ser mod øst

Virksomheden går efter at udvide i lande, hvor internettet spiller en væsentlig rolle.

"Vi går efter lande, der ligner Danmark rent it-mæssigt og i måden, man gør ting på. Samtidig sigter vi også efter vækstlande i for eksempel Østeuropa og Østen, fordi det er der, der bygges lige nu," siger Martin Smidt Kristensen.

Han peger på, at blandt andet England, Tyskland og Kina er særligt interessante.

Til at indfri målet om international vækst skal Byggeweb hente mindst 10 millioner kroner og maksimalt 20 millioner kroner via børsnoteringen.

"Vi har ikke en plan A eller B for ekspansionen, men vi har en tidsplan, som kan blive kortere eller længere alt afhængigt af, hvor mange penge, vi henter ind," fortæller Martin Smidt Kristensen.

Byggeweb havde sidste år en omsætning på godt 15 millioner kroner. I år regner direktør Martin Smidt Kristensen med, at resultatet lander på 20 millioner kroner.

På børsen i to etaper

Inden virksomheden går på børsen, er det dog planen at lave en mindre kapitaludvidelse for medarbejdere, ledelse og samarbejdspartnere.

Når det er lykkedes inden udgangen af i år, vil Byggeweb efter planen få børsdebut i første halvdel af 2008.

Virksomheden er derfor i fuld gang med at udarbejde et børsprospekt i samarbejde med virksomhedens certified advisor Flagstad Advokaterne. Prospektet vil blive indleveret inden udgangen af 2007.

Frygter ikke blæst om First North

På trods af den seneste tids blæst om First North, ser Martin Smidt Kristensen ingen problemer med at blive noteret på vækstbørsen.

"Det er rigtigt, at der har været lidt uro. Det er selvfølgelig uheldigt, men fordelene opvejer klart ulemperne," mener direktøren.

"Med børsnoteringen vil vi skabe en gennemsigtighed i virksomheden over for såvel vores nuværende som potentielle kunder, fordi reglerne er mere omfattende.

Vi opbevarer temmelig værdifulde data for vores kunder. Jo mere gennemsigtig virksomheden er, des højere troværdighed får vi. Det vil give kunderne større sikkerhed for, at vi også eksisterer i morgen," siger Martin Smidt Kristensen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Enterprise Architecture Day 2025 - København: Compliance, cloud og AI-governance

Hvad er det, der gør it-arkitektens rolle så vigtig? Og hvad er det for udfordringer inden for områder som cloud, sikkerhed og compliance, som fylder hos nogle af landets bedste it-arkitekter lige nu? Det kan du her høre mere om og blive inspireret af på denne konference, hvor du også får lejlighed til at drøfte dette med ligesindede.

25. marts 2025 | Læs mere


Enterprise Architecture Day 2025 - Aarhus: Compliance, cloud og AI-governance

Hvad er det, der gør it-arkitektens rolle så vigtig? Og hvad er det for udfordringer inden for områder som cloud, sikkerhed og compliance, som fylder hos nogle af landets bedste it-arkitekter lige nu? Det kan du her høre mere om og blive inspireret af på denne konference, hvor du også får lejlighed til at drøfte dette med ligesindede.

27. marts 2025 | Læs mere


SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere