Suns nye supercomputer sukker efter chip

Sun Microsystems er klar med virksomhedens nyeste supercomputer med åbne standarder. Nu mangler bare chippene.

Computerworld News Service: Sun Microsystems er klar til at demonstrere virksomhedens nyeste supercomputer ved en teknologi-konference i Tyskland i dag, men mangler bare en lille detalje: De fire-kernede chip fra Advanced Micro Devices.

Sun vil introducere virksomhedens Constellation-system på den Internationale Supercomputer Konference i Dresden, hvor forskellige producenter af supercomputere prøver kræfter to gange om året.

Blue Gene/P

IBM, hvis supercomputer, Blue Gene/L, blev nummer et på Top 500 listen over verdens bedste supercomputere sidste gang konferencen blev afholdt, vil præsentere en supercomputer, som er endnu hurtigere og hedder Blue Gene/P.

”Sun har valgt AMDs Opteron fire-kernede chip, der går under kodenavnet ”Barcelona,” i stedet for Intels fire-kernede Xeon 5300 chip, fordi Sun tror, at AMDs chip vil vise sig, at være den hurtigste på markedet i år,” meddeler Andreas Bechtolsheim, som er den ledende arkitekt og senior vicedirektør for systemgruppen hos Sun.

Nogle markedsanalytikere har rejst tvivl om, hvorvidt AMD er i stand til at levere til tiden, men virksomhedens talsmand, Phil Hughes, siger, at tingene kører efter planen.

Suns Constellation er rettet mod IBM, som er industriens førende virksomhed med 47,8 procent af markedsandelene på den sidste Top 500 liste, fordi IBMs Blue Gene serie er den hurtigste maskine på markedet.

Suns Constellation er i modsætning til IBMs Blue Gene bygget med åbne standarder, som x64 processorer, Sun blade-servere, Sun Fire x4500 til lagring og open source styresystemerne Solaris eller Linux.

"Det vi kan se er, at den åbne arkitektur har halet ind på industrien for særligt krævende computere,” siger Andreas Bechtolsheim.

IBM skriver i en pressemeddelelse, at den kommende Blue Gene/P kan tre gange så meget som den foregående version L og har en tophastighed på 3 petaflops.

Et petaflop svarer til 1.000 billioner flops og bruges til at måle, hvor mange computerberegninger der kan foretages i sekundet.

Flops står for floating-point operations per second.

Sun siger, at Constellation har i alt 131.072 processor-kerner, kan komme op på 1,08 petaflops, har en hukommelse på 100 terabyte og en input-output hastighed på tre terabyte per sekund.

Computerworld dækker supercomputer-konferencen. Læs reportage senere.

Oversat af Ditte Thøgersen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere