Artikel top billede

Virksomhederne både markedsfører og henter inspiration i virtuelle verdener som for eksempel Second Life.

Sælg sko og biler og alt andet i virtuelle verdener

Virksomheder holder et vågent øje med online-universerne, der er idelle til markedsføring over for de unge forbrugere.

Computerworld News Service: ”Jeg forstår det ikke helt, men jeg ved, at jeg bør lære at forstå dem”.

Denne respons hører Sandra Kearney ofte, når hun spørger erhvervsledere om virtuelle verdener. Sandra Kearney er direktør for IBM’s nye 3D internet.

"Virksomhederne siger: Vi missede internettet, og vi vil ikke også misse dette her," fortæller hun.

Rettet mod teenagere

Bilproducenten Toyota bruger allerede virtuelle miljøer til at vække unge forbrugeres interesse for den nye Scion-model, der henvender sig specifikt til unge førstegangskøbere.

"Vi har investeret et betydeligt sekscifret beløb i virtuelle samfund verden over," siger Adrian Si, interaktiv marketingsmanager for Toyotas Scion.

For eksempel er virksomheden eneleverandør af Scion-biler i Numedeons virtuelle undervisningsunivers, Whyville, der er skabt til børn i alderen otte til femten år, og som blandt andet informerer brugerne om billån.

Unge overvejer allerede i teenage-alderen hvilken bil, de kunne tænke sig at købe. Og hvis de i en tidlig alder får positive oplevelser med Toyota, vil de være mere tilbøjelige til at pege på netop en Toyota-model, når de står hos forhandleren, håber virksomheden.

Toyota fangede bølgen

Selv om Scion kun har få år på bagen, er det blevet et mærke, som Toyota kan tillade sig at tage chancer med. Chancer, som producenten ikke kan tillade sig med sine mere etablerede mærker, forklarer Adrian Si.

Udover Whyville, reklamerer Toyota også i det populære Second Life og skal i gang med et samarbejde med Gaia Online, hvis brugere primært er teenagere.

Pepsi er et af de multinationale selskaber, der endnu ikke har taget springet, men som i øjeblikket afsøger markedet.

Online fokusgrupper

"Vi er blevet pirret og i færd med aktivt at kigge markedet i gennem," siger Julius Akinyemi, direktør for nye teknologieri Pepsi.

Sodavandsproducenten er særligt interesseret i muligheden for at interagere med og direkte påvirke forbrugerne.

Udover muligheden for at markedsføre Pepsi-produkter i et lyntempo, er virksomheden interesseret i at samle input fra online-brugerne og bruge dem på nye produkter, forklarer Julius Akinyemi.

Legetøj med online-kode

Det bliver vigtigere og vigtigere for virksomheder at bygge bro mellem virtuelle samfund og den virkelige verden, for at sikre en succesrig virtuel tilstedeværelse, mener IBM’s Sandra Kearney.

Som eksempel bruger hun legetøjsproducenten Ganz, som i sin Webkinz-serie tilbyder forbrugerne en kode til sit virtuelle Webkinz-univers, så børnene også kan lege med virtuelle versioner af legetøjet.

Oversat af Pola Rojan




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren