Computerworld spørger:Hvad er vigtigt hos en it-leverandør - og hvem gør det rigtigt? Deltag og vind B&O-udstyr.

Russiske hackere afsløret af pral

To russiske hackere viste ved en falsk jobsamtale hos FBI, hvordan de stjal kontonumre. Det skulle de aldrig have gjort.

Computerworld News Service: Da to russiske programmører blev bedt om at komme til en jobsamtale i USA, anede de ikke, at jobbet var som tremmeryster i et amerikansk fængsel, og at samtalen var med FBI.

Programmørerne hedder Alexei Ivanov og Vasily Gorshkov, og de er begge fundet skyldige i at udnytte den velkendte, men endnu ikke reparerede, sårbarhed i Windows NT-servere.

De to programmører begyndte udformningen af deres kriminelle CV ved årtusindskiftet, hvor de stjal kreditkortnumre og Paypal-oplysninger fra tusindvis af mennesker.

Western Union-tyveriet

Alexei Ivanov og Vasily Gorshkov stod blandt andet bag et af de første rigtig store informationstyverier, da de den 11. september 2000 stjal 15.700 kreditkortnumre fra Western Union.

FBI var på jagt efter duoen allerede i 2001, men på grund af Ruslands mangelfulde lovgivning om computerkriminalitet var landet ikke i stand til at udlevere forbryderne til FBI.

FBI måtte tænke i alternative baner og bad derfor Alexei Ivanov og Vasily Gorshkov om at komme til jobsamtale ved det fiktive sikkerhedsfirma "Invita" i USA.

Under samtalen blev de to programmører bedt om at demonstrere deres evner.

De loggede på en server i Rusland og hentede deres kriminelle værktøjskasse og demonstrerede derefter, hvordan den virkede.

Tre og fire års fængsel

Efter samtalen brugte tekniske specialister de informationer, der blev optaget under programmørernes demonstration, til at opspore den russiske server.

FBI downloadede hele serverens indhold som bevismateriale og anholdt kort derefter de to hackere.

Alexei Ivanov og Vasily Gorshkov blev dømt for computerkriminalitet i 2003. Alexei Ivanov fik tre år, og Vasily fik fire års i fængsel.

At udføre ulovlige handlinger til en jobsamtale, især hvis det er med et sikkerhedsfirma, kommer hermed på listen over ting, man skal prøve at undgå.

Oversat af Ditte Thøgersen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere