Eksperter: Stol ikke blindt på dit navigationssystem

Det er foruroligende let at sende falske advarsler om alt lige fra haglbyger til terrorangreb til bilernes navigationssystemer.

Computerworld News Service: To sikkerhedseksperter har opdaget en metode til at sende falske beskeder til bilers navigationssystemer.

Andrea Barisani, der er it-sikkerhedschef for Inverse Path, og Daniele Bianco, der er hardware-hacker for Inverse Path, har brugt håndkøbsudstyr til at sende beskeder til deres navigationssystem, som fungerer via satellit.

De fremlagde deres opdagelse ved sikkerhedskonferencen CanSecWest i Vancouver.

Andrea Barisani og Daniele Bianco sendte beskeder over RDS (Radio Data System), en standard der er udviklet i Europa, men som også bliver brugt i Nordamerika.

RDS-teknologien gør det muligt for radiostationer at vedhæfte beskeder over det spektrum, der løber langs alle FM-kanaler.

RDS kan indeholde oplysninger, for eksempel navnet på radiostationen – eller trafikoplysninger.

”I løbet af de seneste par år er navigationssystemer, der kører over satellit, begyndt at modtage oplysninger via RDS, så bilisterne bliver advarede om ting, der kan påvirke trafiksikkerheden. Det kan være alt lige fra køer på motorvejen til haglbyger,” siger Andrea Barisani.

Sendte advarsler

Andrea Barisani og Daniele Bianco opdagede, at de kunne bygge udstyr, der kan sende beskeder over RDS.

Efter flere forsøg og fejl, opdagede de, at hvis man transmitterer en bestemt tal-kode, bliver den omsat til en bestemt advarsel, der bliver vist på navigationssystemet.

Der er for eksempel en kode, der advarer bilisten om, at der er tyrefægtning i gang. Andre advarer om forsinkelser på grund af parader.

Men ikke alle var lige underholdende. Der er eksempelvis også en kode, der fortæller bilisten, at der har været et terrorangreb, at der er bombetrusler, eller at et fly er styrtet ned.

Tjek beskeder en ekstra gang

Sikkerhedseksperterne demonstrerede deres evne til at manipulere med beskederne, for at gøre opmærksom på systemets sårbarhed.

Andrea Barisani fraråder bilister at gå i panik, hvis de ser en skræmmende besked på deres navigationssystem.

”Tænd for radioen og få det bekræftet.”

De to sikkerhedsfolk opdagede, at RDS data hverken er skrivebeskyttet eller krypteret.

”Det meste udstyr til satellitnavigation skanner FM kanaler efter trafikoplysninger,” siger Andrea Barisani.

Navigationsudstyr i biler er ikke så let at opdatere, så Andrea Barisani forventer ikke, at producenterne gør det helt store for at afværge et potentielt hacker-angreb, men håber, at kommende udgaver er sikrere.

Oversat af Ditte Thøgersen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere