Artikel top billede

Sådan kommer du godt i gang med Linux, del 1

Har du altid kun brugt Windows, men haft et ønske om at prøve Linux? Computerworld hjælper dig på vej. Læs første kapitel af Computerworlds guide til, hvordan du kommer i gang.

Del 1: Distribution Når du tager springet fra Windows til Linux er den første store udfordring at vælge en distribution blandt de flere hundrede, man kan vælge mellem.

I skrivende stund er der 359 forskellige distributioner ifølge DistroWatch.com.

Hver distribution er forskellig fra hinanden. Men de bygger alle på den samme centrale “kerne”, som blandt andet sørger for at håndtere processer samt at understøtte printer, scanner, mus, tastatur og så videre.

Forskellen ligger blandt andet i, hvilken grafisk brugerflade, der benyttes, og hvilken software der er en del af distributionen.

Ingen panik

Men gå ikke i panik. Som nybegynder i Linux-verdenen er der nogle få distributioner, der er bedre egnede end andre til at starte med.

Jeg har selv prøvet Ubuntu, openSUSE og PCLinuxOS og foretrækker klart sidstnævnte. Ubuntu benytter skrivebordsmiljøet Gnome, mens de to andre benytter KDE.

Gnome er et forholdsvis enkelt skrivebordsmiljø, der er designet til at være nemt at overskue.

KDE har langt flere features, men kan også hurtigt blive forvirrende. Til gengæld er der bedre muligheder for at tilpasse skrivebordsmiljøet til din egen smag.

Personligt er jeg glad for at have startet med Ubuntu og Gnome. Men efterhånden som jeg blev mere fortrolig med Linux, er jeg begyndt at foretrække KDE.

I sidste ende er det dog et spørgsmål om smag.

Prøv dig frem

Erfaringerne i denne artikelserie bygger på de tre ovennævnte distributioner.

Andre store distributioner, der skulle være forholdsvis begyndervenlige, er blandt andet Mint, Fedora og SimplyMepis.

Hvilken der passer til netop dig, finder du dog kun ud af ved at prøve dig frem. Der findes et hav af hjemmesider og internetforums, der kan hjælpe med at danne et overblik.

Læs anden artikel i serien onsdag, hvor vi skal kigge på installation.

Siden 1. februar 2007 har forfatteren til disse linjer eksperimenteret med Linux set fra en Windows-brugers synspunkt. Resultatet har kunnet følges i Linux-bloggen på computerworld.dk. Denne artikelserie bygger på disse erfaringer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
SAP Excellence Day 2025

Hvordan du orkestrerer og opdeler SAP-projekter for at opnå gevinster hurtigere? Hvordan påvirker AI fremtiden for SAP i almindelighed og måske også din virksomhed? Dette er blot nogle af de svar du får ved at deltage på denne spændende konference.

03. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Backup, availability og disaster recovery

I en tid hvor truslerne mod it-driften kun vokser, er det afgørende at kende forskellen på backup, availability og disaster recovery. Deltag og få konkret viden og praksisnære eksempler på, hvordan I kan styrke jeres beredskab.

07. april 2025 | Læs mere


Cyberthreat Day, København: Trusler, angreb og forsvar i praksis

Stå rustet mod cybertrusler. Få et detaljeret overblik over de nyeste sårbarheder, angrebsmønstre og metoder, som cyberkriminelle anvender. Lyt til beretninger fra sikkerhedseksperter på den digitale frontlinje, og få indsigt i både succesfulde angreb og de, der blev afværget

08. april 2025 | Læs mere