Computerworld spørger:Hvad er vigtigt hos en it-leverandør - og hvem gør det rigtigt? Deltag og vind B&O-udstyr.

Hynix indtager andenpladsen på DRAM-markedet

Samsung Electronics fastholdte sin position som verdens største producent af DRAM-chips i 2006. Hynix sprang kraftigt op af listen og landede på en andeplads.

Hynix hoppede op på andenpladsen af DRAM-producenter efter en forøgelse af salget med 31 procent i andet halvår af 2006.

Det samlede marked voksede med 14 procent i samme tidsrum, viser analyse fra iSuppli Corp.

I 2006 havde Samsung en indtægt på godt 54 milliarder kroner. Det svarer til 28 procent af det samlede marked for DRAM, fastslår iSuppli.

Hynix fulgte efter med en markedsandel på 16,6 procent. De kommer ind foran Qimondas 15,9 procent, Microns 11 procent og Elpidas 10,4 procent.

Resten af producenterne nåede ikke over en markedsandel på 10 procent.

Hardwareforhandlerne bruger DRAM hukommelse i en række forskellige produkter. Der er blandt andet i PC'er, printere, harddiske, mobiltelefoner, digitalcameraer, fjernsyn og spilkonsoller.

Selvom efterspørgslen vil stige, så vil indtjeningen blive presset af lavere priser, vurderer iSuppli.

Udvikling skal øge salget

Forhandlerne er mere optimistiske. Quimonda forudsiger, at efterspørgslen vil stige i 2007 blandt andet på grund af Microsofts lancering af Vista.

Ligeledes forudsiger Samsung, at et stærkt marked for forbrugerelektronik vil få efterspørgslen til at stige i 2,5- og 3. generations hndholdte enheder og spilkonsoller.

DRAM-forhandlere håber at udvikling i teknologien også holder gang i efterspørgslen.

Det drejer sig om at gøre deres chips mindre ved at gå fra 90 nanometer til 80nm, og på lidt længere sigt at opgradere fra DDR2 design til DDR3 design i de kommende år.

På den forkerte side af loven

I december fik Samsung et hak i tuden, da en af direktørerne indrømmede at have deltaget i et kartel for at holde prisen på DRAM oppe.

Det var den femte Samsungdirektør der var taget i urent trav og den 18. blandt de fire største forhandlere af DRAM. De andre anklagede firmaer var Hynix, Elpida og Infinion.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere