Reuters åbner nyhedsbureau i Second Life

Det britiske nyhedsbureau Reuters tager skridtet til den virtuelle virkelighed og åbner kontor i den gigantiske onlineverden Second Life. Bureauet vil publicere nyheder fra både den virkelige og virtuelle verden.

På onsdag åbner Reuters kontor i den virtuelle verden Second Life, der i skrivende stund har omkring 900.000 medlemmer, der i et gigantisk tredimensionelt landskab kan bygge hus, arbejde og omgås med andre.

Reuters påtænker at rapportere både ”rigtige” nyheder til Second Life-indbyggerne samt nyheder fra Second Life-universet til den rigtige verden via webstedet secondlife.reuters.com.

Indbyggere kan rapportere

Indbyggerne i Second Life kan tage del i Reuters nyheder, ved hjælp af et bærbart apparat, som de kan bære rundt på i den virtuelle verden.

Med apparatet får de blandt andet mulighed for at deltage i et forum, hvor de kan diskutere aktuelle hændelser med andre indbyggere.

Nyhedschef i det virtuelle univers er Adam Pasick, der i Second Life går under det passende navn Adam Reuters.

- Sjovt nok er der ikke den store forskel på at arbejde som reporter i den virkelige og den virtuelle verden, siger han.

Han ser ingen problemer i, at nyhedsbureauet rapporterer fra en verden, hvor grænserne mellem, hvad der er virkeligt og hvad der er uvirkeligt, flyder sammen.

- At være upartisk, troværdig, hurtig, alt det som Reuters stræber efter, det gælder uanset, hvilket miljø man rapporterer fra, siger Adam Pasick

Reuters er ikke den første større virksomhed, som åbner virtuelt kontor i Second Life.

Virksomheder som Toyota, Adidas, Sony BMG og Sun Microsystems er allerede repæsenteret i den virtuelle virkelighed.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer