Computerworld spørger:Hvad er vigtigt hos en it-leverandør - og hvem gør det rigtigt? Deltag og vind B&O-udstyr.

Firmaer integrerer fastnet med mobile ­terminaler

Tema: Danske Netdesign arbejder på at integrere virksomheders fastnet med de mobile ­terminaler. Teknologisk udvikler området sig hurtigt, og særligt større virksomheder har kig på mulighederne for integration.

Stadig flere større virksomehder har fået øje på potentialet i at integrerer fastnet-telefoni med mobile ­terminaler.

Et af de firmaer, der i øjeblikket arbejder på at bygge bro over kløften mellem IP-telefonien og de mobile netværk, er den danske systemintegrator Netdesign.

Med en løsning baseret på et koncept fra det amerikanske firma OnRelay forventer Netdesign i løbet af efteråret at tilbyde et system, hvor mobilen bliver fuldt integreret med en virksomheds fastnet.

– Det er et første skridt hen mod at binde den fælles IP-telefoniplatform (i virksomheder) sammen med den mobile verden, siger Peter Rafn, Netdesigns direktør.

Knaster skal høvles af

Perspektiverne i den type løsninger er betydelige, men teleanalytikeren Paul Merry fra Informa Telecoms i London vurderer, at der fortsat er en del knaster, der skal høvles af.

– De meget avancerede løsninger på området kræver stadig en del udviklingsarbejde. De vil først vinde indpas på virksomhedsmarkedet, hvor du har færre, men mere værdifulde kunder. Det vil blive sværere at sælge det på massemarkedet. Her kan det godt tage fem år, inden det for alvor slår igennem, siger Paul Merry.

De fleste kan dog blive enige om, at man på lidt længere sigt vil opleve en omfattende konvergens på tværs af de faste og mobile netværkstyper, og at et stigende antal terminaler frit vil migrere mellem de mange forskellige netværk.

– Det er kun et spørgsmål om tid før PDA'er og mobiler kan roame på WLAN og hot spots, siger Peter Rafn.

Det er et område, hvor teknologien bevæger sig hurtigt. Måske også hurtigere end brugere og virksomheder kan kapere.

– IP-platformen åbner for nye muligheder, men man kan diskutere, hvordan og hvor hurtigt, disse muligheder bliver udnyttet. På den ene side bliver man overrasket over, hvor hurtigt teknologien udvikler sig, men samtidig kan man også blive forbavset over inertien i teknologianvendelsen, siger Peter Rafn.

Primært større virksomheder

Det er i første række større virksomheder, der har kig på de integrerede løsninger, men de vil ikke nødvendigvis komme til at omfatte alle medarbejdere i en given organisa­tion.

– Virksomhederne kigger typisk på, hvem brugeren er. Det bliver ikke nødvendigvis tilbudt til alle, siger Fredrika Hed Rosén fra det svenske konsulentfirma A-Focus.

I en rapport for den svenske post- og telestyrelse har Fredrika Hed Rosén analyseret store svenske virksomheders syn på integrationen af telefonitjenester.

De viser generelt stor interesse for området, mens det er mere uklart om teknologien vil slå igennem i forhold til de mindre virksomheder, siger hun.

– Om integrationen kommer til at krybe nedad, til de små og mellemstore virksomheder, det er jeg ikke så sikker på.

Læs mere om IP-telefoni i fredagens trykte udgave af Computerworld




IT-JOB

Formpipe Software A/S

Infrastrukturspecialist

IT Forum Gruppen

IT System Konsulent

Cognizant Technology Solutions Denmark ApS

Deskside Support Engineer

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2025
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere