Sun optrapper storage-fokus efter opkøb

Sun Microsystems vil fastholde de kunder, der kom til selskabet sammen med StorageTek, og har blandt andet øget investeringerne i mainframe-udvikling.

It-kæmpen Sun Microsystems ønsker at holde fast i de kunder, som selskabet fik med, da det købte storage-producenten StorageTek sidste år.

Derfor lancerer selskabet nu en række nye storage-produkter og nedtoner tidligere angreb på mainframe-arkitekturen.

Omkring 40 procent af StorageTeks kunder benyttede mainframes inden Suns opkøb af firmaet.

- Det er ikke hardwaren, der er vigtig, det er måden, vi knytter det til applikationerne, siger udviklingschef Jon Benson fra Suns StorageTek-afdeling.

For at imødekomme mainframe-kunderne har selskabet investeret et større millionbeløb i indkøb af mainframe-systemer til brug for udvikling af nye produkter.

Sun har netop lanceret en ny version af selskabets virtualiserings- og administrationssoftware kaldet Sun StorageTek VSM system 5, som er udviklet til brug i mainframe-systemer.

Sun arbejder også på selskabets Honeycomb-projekt, som skal flytte belastningen ved eksempelvis søgninger over på storage-systemet for at frigive ressourcer fra serversystemer.

Honeycomb benytter sig af metadata til at klassificere og identificere data lagret på flere NAS-systemer og filservere på netværket.

Endelig har Sun lanceret et nyt NAS-system, Sun StorageTek 5320 NAS Appliance, der benytter en Opteron-processor og kan blande Fibre Channel med SATA-diske.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Sådan automatiserer du med Copilot

Høst fordelene og sæt strøm til processerne med Microsofts alsidige AI-assistent.

06. februar 2025 | Læs mere


Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere